Przejdź do treści

Ziemia, planeta ludzi / 8. Festiwal Malarstwa

Opublikowano 29 Maj 2023
and
Data
2 cze — 2 lip 2023
Wernisaż: 02.06.2023, godz. 18.00
Miejsce

Arsenał Miejski Wrocław

ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Wrocław

Zapraszamy na wystawę pt. Ziemia, planeta ludzi znajdującą się w programie tegorocznego 8. Festiwalu Malarstwa. Zobaczyć na niej można prace Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Tytuł Ziemia, planeta ludzi, zaczerpnięty z powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego sugeruje zmianę perspektywy z jakiej postrzegamy ludzkość w jej wielowymiarowej egzystencji. Gdy spojrzymy na gatunek ludzki jako szczytowy punkt rozwoju ewolucji materii znanego nam obecnie wszechświata, najistotniejsza okazuje się samoświadomość, którą wraz z nami osiąga cały kosmos.

W tym kontekście nasze dzieje to nieprzerwana walka o emancypację spod przemożnej władzy sił natury. Zanurzenie w naturę, wychodzenie ze stanu naturalnego i tęsknota za naturą to najbardziej elementarne właściwości ludzkiej zbiorowości i jednostkowego istnienia. Problemy przeciwnych dążeń – jedności z naturą i dystansowania się od jej wpływu – determinują kulturę w całej historycznej i geograficznej rozległości, aż po współczesność. Znakomita większość naszej aktywności to wytwarzanie środków separujących nas stopniowo od stanu naturalnego. Takie zadanie ma architektura, filozofia i myśl mistyczna, nowoczesna aparatura badawcza i wiele innych. A jednak pozornie niewielka pozostała część ludzkich wysiłków zdaje się zmierzać ku czemuś przeciwnemu i jest w tym zadziwiająco skuteczna. W wojnie i turystyce, rywalizacji sportowej i ekonomicznym wyzysku znajdujemy tropy wiodące do naturalnych instynktów, którym jako gatunek podlegamy.

Artystyczna analiza tych zagadnień stanowi próbę ustalenia proporcji, oszacowania zasięgu zjawisk i siły ich oddziaływania. Wystawa proponuje spojrzenie na ludzkość jak gdyby z góry, z perspektywy planetarnej, w której istniejemy jako jedyny w swoim rodzaju gatunek istot żywych.

Ziemia, planeta ludzi

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Paweł Baśnik, Marta Borgosz, Hubert Bujak, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Łukasz Huculak, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Anna Kołodziejczyk, Marek Kulig, Michał Marek, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Zofia Pałucha, Joanna Pałys, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Daniela Tagowska.

Miejsce: Arsenał Miejski Wrocław | ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko
Wernisaż: 02.06.2023, godz. 18.00

Do zobaczenia!

Pozostałe wydarzenia