Przejdź do treści

Z ziemi i ognia / Michał Puszczyński

Opublikowano 08 Maj 2024
im
Z ziemi i ognia / Michał Puszczyński
Data
18 Maj — 23 cze 2024
Oprowadzenie i wykład autorski: Noc Muzeów 18.05.2024 godz.18.00
Miejsce

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA

Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Wysockiego 29

(teren Starej Kopalni)

Otwarta 26 kwietnia wystawa Michała Puszczyńskiego w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA jest drugą (po Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) odsłoną cyklu zatytułowanego Z ziemi i ognia, który zakończony zostanie ekspozycją w Centre Céramique Contemporaine La Borne we Francji.

Wystawa prezentuje twórczość artysty, który realizuje rzeźby i instalacje, używając ceramiki jako głównego medium. Od ponad dwóch dekad eksperymentuje on z dalekowschodnimi technikami wypalania ceramiki drewnem, co nadaje jego abstrakcyjnym formom unikalny i niepowtarzalnie ekspresyjny charakter. Rzeźby, pokryte przetopionym popiołem, emanują aurą rozpadu i nawiązują dialog z naturą materiału, który artysta systematycznie poddaje procesom erozji i dezintegracji. Puszczyński eksplorując granice wytrzymałości materiału ceramicznego, prowokuje widza do refleksji nad przestrzenią, czasem i materią.

Obiekty prezentowane w Wałbrzychu i stworzona z nich instalacja site-specific nawiązują do industrialnej przestrzeni galerii w Starej Kopalni. Odwołując się do przeszłości tego miejsca, artysta nadaje nowy kontekst tytułowej idei wystawy.

Kurator: Piotr Micek


Dr hab. Michał Puszczyński (ur. 1976) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w której pracuje na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Jest pionierem dalekowschodnich technik wypalania ceramiki drewnem, w 1999 roku zbudował pierwszy w Polsce piec Anagama. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, sympozjach, projektach i rezydencjach artystycznych w Europie, Azji i USA. Jest laureatem m.in. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, stypendystą Programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fulbright Senior Award. Członek International Academy of Ceramics (IAC), był doradcą w European Ceramic Work Center (EKWC). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

Wystawa współorganizowana z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Patronat medialny: Szkło i Ceramika 

Pozostałe wydarzenia