Przejdź do treści

www. wrocławski warsztat i wyobraźnia

Opublikowano 19 wrz 2023
azg
Data
21 wrz — 19 paź 2023
Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 21 września (czwartek) o godzinie 18:00.
Miejsce

Galeria Miejska
ul.Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Od 21 września wnętrza Galerii Miejskiej we Wrocławiu, wypełni barwne szkło i monochromatyczna grafika artystyczna. Zgromadzone na wystawie prace dziesięciu artystów, związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, cechuje mistrzowski warsztat, który w połączeniu z bogatą wyobraźnią, pozwolił stworzyć prezentację wyjątkowych dzieł.

W dzisiejszym bogatym stanie różnorodnych dziedzin sztuki, do ekspozycji „www.wrocławski warsztat i wyobraźnia”, kurator Mirosław Jasiński wybrał dwie, które wymagają od artysty opanowania i udoskonalania warsztatu – grafikę warsztatową i szkło artystyczne. Każda z nich w miarę postępów umiejętności twórcy, otwiera nowe możliwości i zaprasza do poszukiwań oraz eksperymentów w materii, którą ze sobą niesie.  Całą dziesiątkę artystów, prezentująca swoje prace na niniejszej wystawie – pięciu szklarzy i pięciu grafików warsztatowych – łączy jedno: biegłość w stosowaniu skomplikowanych procedur warsztatowych, połączona z niezwykłą umiejętnością realizacji wyobraźni stosowanej i tworzenia rzeczy wykazujących wielkie mistrzostwo.

O co tyle krzyku?

Warsztat graficzny to zespół metod i technik wykonywania grafiki. Ich zakres był przez wieki ustawicznie poszerzany, dzięki czemu grafika artystyczna zasłużyła na miano najbardziej chłonnej i otwartej na technologiczne nowinki dziedziny sztuki. Ta jej cecha uzyskała potwierdzenie w dokonanej w końcu XX wieku absorpcji matrycy cyfrowej. Zakres możliwości technologicznych i obrazowych grafiki artystycznej po raz kolejny został gwałtownie powiększony.

Szkło jest substancją wysoce tajemniczą. Wymyka się precyzyjnym definicjom, a nauka nie uznaje go za ciało stałe. Pisze się o nim, że jest ciałem bezpostaciowym „w stanie szklistym”, co ma oznaczać substancję, która niezależnie od swojego składu chemicznego zestaliła się ze stanu ciekłego bez krystalizacji. Ta nieuchwytność i nieprecyzyjność chemii szkła ma konsekwencje natury artystycznej – od niepamiętnych czasów wyrabia się je z mnóstwa różnych materiałów i barwi na niezliczone sposoby w odległych od siebie miejscach na świecie, zaś przed artystami stwarza to nieograniczone możliwości.

Co proponują artyści?

Na wystawie „www.wrocławski warsztat i wyobraźnia”, widzowie zobaczą zgrabność kształtów cechującą eleganckie prace Małgorzaty Dajewskiej, Agnieszki Leśniak-Banasiak i Wojciecha Peszko,  antropomorficzne kształty przewijające się przez prace Beaty Stankiewicz i Patrycji Dubiel, filmowe i pięknie wykadrowane mezzotinty Christophera Nowickiego, grafiki rodem z baśniowych ilustracji z dziewiętnastowiecznych folio Anny Janusz-Strzyż, senne symbole z prac Przemysława Tyszkiewicza, teksturę codziennych przedmiotów, tak pieczołowicie oddaną przez Agatę Gertchen, a także architektoniczny perfekcjonizm Viniciusaa Libardoniego.

Na potrzeby ekspozycji podzielono artystów na pięć par – szklarkę/szklarza i grafika/graficzkę. Zabieg ma na celu wywiązanie „dialogu” między dziełami w poszczególnych salach: czy będzie to harmonijne uzupełnienie, czy może jednak kłótnia?

Artyści wystawy: Małgorzata Dajewska, Pati Dubiel, Agata Gertchen, Anna Janusz-Strzyż, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Vinicius Libardoni, Christopher Nowicki, Wojciech Peszko, Beata Stankiewicz-Szczerbik, Przemysław Tyszkiewicz

Kurator: Mirosław Jasiński

Zaproszenie

Pozostałe wydarzenia