Przejdź do treści

Szara Stefa - rzecz o spotkaniach Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza

Opublikowano 23 mar 2023
azg
Data
1 — 12 kwi 2023
Miejsce

Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18:00 w Concordia Design.

Get

Wystawa jest opowieścią o współpracy znakomitych artystów mieszkających i tworzących we Wrocławiu: Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza. Zasadniczą częścią wystawy jest 20 oryginalnych grafik z teki cd Nauki chodzenia zawierających rysunki i wiersze Różewicza, rysunek Geta przedstawiający 20 odsłon obracającej się formy „Y" lub krzyża widlastego, której inspiracją był przestrzenny projekt scenografii do sztuki Różewicza pt. Pułapka zaprojektowany przez Jana Jaromira Aleksiuna. Ekspozycję uzupełniają fotografie Janusza Stankiewicza będące zapisem współpracy Różewicza i Geta w Domku Miedziorytnika oraz wybór fotografii Adama Hawałeja dokumentujący niezwykłe spotkania z Tadeuszem Różewiczem.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający fotografie i informacje dokumentujące (od pierwszego spotkania w lipcu 1993 roku) współpracę poety i grafika, poprzez wszystkie wspólne projekty artystyczne: Miedzioryt Towarzyski, Zabawy przyjemne i pożyteczne i..., grafika Kody (Koty) Genetyczne, cd Nauki chodzenia i prywatne rozmowy o sztuce. Jest to publikacja wyjątkowa, w małym nakładzie i dostępna tylko na otwarciu wystawy.
Pokażemy także film autorstwa Lambrosa Ziotasa, który jest unikalnym materiałem dokumentalnym ukazującym niezwykłą relację między poetą a grafikiem, ich rozmowy i wspólną pracę.
Inicjatorem wystawy w Concordia Design jest Rafał Dutkiewicz, który otworzy wystawę i zaprosi do zabrania głosu Janusza Stankiewicza i Adama Hawałeja - autorów fotografii prezentowanych na wystawie.
Jest to wystawa o Wrocławiu, wybitnych wrocławianach i o tym, że jest tu pięknie i mądrze.


Marek Stanielewicz, kurator wystawy

Zaproszenie

Pozostałe wydarzenia