Przejdź do treści

Skład Materiałów Literackich Cegła

Opublikowano 24 cze 2022
im
Data
25 cze — 27 lip 2022
Wernisaż 1 lipca godz. 20.00
Miejsce

Galeria Brama
ul. Krótka 1-3
41-100 Gliwice

galeriabrama.pl

Magazyn Materiałów Literackich Cegła powstał w roku 2001 – jak zeznaje redaktor Karol Pęcherz – a może w styczniu roku 2000, jak jest napisane na stopce numeru pierwszego. Redaktorem naczelnym został Bruno Lef Lewin, osoba wymyślona sprytnie na potrzeby sprawowania tej właśnie funkcji. Postać fikcyjnego Redaktora Naczelnego, twórcy fikcyjnego kierunku estetycznego podrealizmu można uznać za przepowiednie losów Magazynu. Od 2008 roku za projekt kolejnych numerów Magazynu odpowiada Karolina Maria Wiśniewska.

Niektórzy mogą postrzegać nas jako zgraję bezczelnych tricksterów. Od początku istnienia magazynu pojawiały się głosy, że kapitalizujemy znane nazwiska ze świata poezji, zderzając je ze sobą nawzajem i z wymyślanymi przez siebie, czasem kpiarskimi tematami. Można w charakterze naszej pracy zobaczyć odbicie kuratorów przejmujących funkcję artystów, wymyślających tematy wystaw i zmuszających artystów do zadanej pracy za granty, jakby to oni, nie sami artyści, wiedzieli lepiej, o czym opowiadać ma sztuka. My jednak widzimy to trochę inaczej…

Karolina Maria Wiśniewska

50 numerów wydanych w latach 2001-2022 można przeczytać na stronie https://issuu.com/mml_cegla , a kilka wybranych zobaczyć od 1 lipca w Galerii Brama w Gliwicach.

Artystka zdobyła wyróżnienie na tegorocznym Polish Graphic Design Awards w kategorii Magazyn za MML CEGŁA.

Skład Materiałów Literackich Cegła

Pozostałe wydarzenia