Rzeczy Pierwsze we Wrocławiu

Opublikowano 31 Maj 2022
im
1 cze 2022

Wirtualna wystawa „Rzeczy pierwsze we Wrocławiu” została zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, by opowiedzieć o doświadczeniu przybywających do Wrocławia tuż po drugiej wojnie światowej Polaków, którzy w tym mieście mieli zacząć swoje życie od nowa, oraz o samym mieście, które trzeba było szybko odbudować po zniszczeniach wojennych i oswoić.

Bohaterowie wystawy – fikcyjne postaci, w których biografie zostały wplecione autentyczne historie wrocławian – spotykają się przez cztery kolejne lata na wrocławskim dworcu, skąd wyruszają w zmieniające się na ich oczach miasto. Towarzysząc wybranemu bohaterowi, zwiedzający będą mogli zajrzeć do pierwszych otwartych we Wrocławiu po wojnie: szkoły, poczty, księgarni czy restauracji, wstąpić na pierwszy seans kinowy czy spektakl teatralny, zobaczyć kadry z pierwszych zawodów sportowych, czy afisze zachęcające do udziału w pierwszych wyborach. Będą mogli również zerknąć pod powierzchnię życia publicznego, do bardziej osobistych doświadczeń, jak pierwsza Wigilia wśród wrocławskich ruin, pierwsze własne mieszkanie, pierwszy ślub, ale też pierwsza utrata bliskich w nowym domu. Atmosferę nieustannego ożywiania kolejnych obszarów życia społecznego w tych pierwszych latach po wojnie, lecz również wydarzeń politycznych, które bezpośrednio dotykały powojennych wrocławian, będzie można poznać także ze stron gazety, w której przedrukowano oryginalne teksty z wrocławskiej prasy, dokumentujące, czym żył i z czym borykał się Wrocław w tamtym czasie.

Na wystawie nie zabrakło i naszej Uczelni. Informacje o pierwszej wystawie studentów PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu ilustrują zdjęcia ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki ASP we Wrocławiu.

Pozostałe wydarzenia