Przejdź do treści

Postawy IX

Opublikowano 28 kwi 2023
azg
Postawy
Data
19 Maj 2023
godz. 19:00
Miejsce

mia Art Gallery

Plac Solny 11
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 19 maja o godz. 19:00 w mia Art Gallery. 

Formuła konkursu malarstwa “Postawy” jest na pozór banalnie prosta, konkurs ten jednak dalece różni się od innych przedsięwzięć tego typu. Nie jest to bowiem konkurs na najładniejszy obrazek, na największe płótno, utrzymane w modnej, zgaszonej palecie barw. Celem “Postaw” jest poszukiwanie i próba wskazania najciekawszych, najbardziej obiecujących i dojrzałych osobowości artystycznych, poruszających się w szeroko rozumianym obszarze współczesnego malarstwa.

Tegoroczna edycja “Postaw” to już dziewiąta odsłona konkursu będącego w swej formule jednocześnie kameralnym i elitarnym. Elitarnym, bo skierowanym wyłącznie do wąskiej grupy studentów kierunku malarstwo wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Co więcej, do udziału w konkursie nominują prowadzący pracownie malarskie profesorowie. To wyróżnienie, stanowiące rodzaj namaszczenia, stanowi jednocześnie przyczynek do pogłębionej dyskusji na szereg zagadnień. Czy w 2023 roku nadal aktualna jest (niegdyś przecież niemal imperatywna) relacja mistrz-uczeń? Jaka jest kondycja tak zwanego “młodego malarstwa”? Jak młodzi malarze percypują współczesną rzeczywistość? Jak postrzegają swoją rolę w środowisku artystycznym czy w społeczeństwie? Wreszcie- jak utylizują swoje umiejętności i swoją wrażliwość? “Postawy” to także konkurs wykraczający poza przegląd najciekawszych malarskich zjawisk, który bada (i być może obnaża) kondycję współczesnego artystycznego szkolnictwa wyższego. 

Postawy

Skład tegorocznego jury:

  • Magda Mielnicka, właścicielka mia Art Gallery;
  • Piotr Sarzyński, krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta związany z “Polityką”;
  • Piotr Lisowski, dyrektor artystyczny 66P, kurator, historyk sztuki, niezależny badacz sztuki współczesnej;
  • Agnieszka Brzeżańska artystka wizualna, malarka, fotografka, twórczyni filmów wideo;
  • Prof. Wojciech Pukocz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Tegoroczna edycja to ponownie współpraca ze znaną wrocławską galerią o silnej pozycji – mia Art Gallery. Podobnie jak w latach ubiegłych, zwycięzca Grand Prix otrzyma zarówno nagrodę finansową, jak i szansę w postaci indywidualnej wystawy w Galerii Mia, której towarzyszyć będzie wydawnictwo. Partnerzy z Galerii Mia przewidują także wsparcie zwycięzcy w wybrany przez siebie sposób. 

Pozostałe wydarzenia