Przejdź do treści

Podróż do Taurydy

Opublikowano 14 Maj 2024
im
Data
17 Maj — 14 cze 2024
Wernisaż 16.05,2024 (czwartek) godz.18:00
Miejsce

Galeria Miejska we Wrocławiu

Od 17 maja przestrzenie Galerii Miejskiej wypełni twórczość profesora Pawła Frąckiewicza, Wrocławski artysta zaprezentuje publiczności powstałe na przełomie dwóch ostatnich dekad jego działalności prace zrealizowane w różnych technikach grafiki warsztatowej, druku cyfrowego oraz rysunku.

Dzieła Frąckiewicza prezentowane podczas jego indywidualnej wystawy we wrocławskiej galerii składają się na trzy główne cykle: byki, drzewa oraz księżyce. Chociaż prace wchodzące w skład konkretnej serii spajają wspólne motywy, to nierzadko różnicuje je mnogość wykorzystywanych w ich obrębie technik artystycznych. Twórca posługuje się m.in. litografią, algrafią, drukiem cyfrowym, w tym drukiem uv, rysunkiem piórem, ołówkiem czy czarną i białą kredą.

Artystyczna strategia Frąckiewicza polega na kreowaniu nieoczywistych relacji pomiędzy motywami pochodzącymi wprost ze świata natury z elementami przywodzącymi na myśl wytwórczość człowieka. Tendencje do łączenia ze sobą antagonizmów znajdują odzwierciedlenie również w formalnej warstwie jego dzieł, na przykład poprzez zestawianie rysunku tonalnego z precyzyjnym kreskowaniem czy sytuowanie strukturalnego zagęszczenia obok maksymalnie uproszczonych kompozycyjnie obszarów. Artysta mówi zresztą o własnej sztuce w ten sposób: kreślę twarde formy geometryczne i miękkie formy organiczne, nie odżegnując się przy tym od gestów spowinowaconych ze sztuką dalekiego wschodu. Balansuję pomiędzy pozytywem i negatywem po to, żeby zachować relację obecnego i nieobecnego. Wszystko to sprawia, iż istota twórczości Frąckiewicza lokuje się gdzieś pomiędzy pierwotną materią a sferą duchowości, zaś artysta w swoich pracach dąży do scalania impresyjności doświadczania z intelektualną refleksją.

Kurator ekspozycji, Mirosław Jasiński, objaśniając jej tytuł, pisze: to oczywiście mentalna podróż w głąb duchowej energii czerpanej z rzeczywistych doznań i z wyobraźni. Tauryda to też metaforyczna i mityczna kraina, którą niegdyś opisywali herodot i strabon, emanująca siłą, okrucieństwem natury i jej melancholią. I tak jak u starożytnych greków, w sztuce Pawła Frąckiewicza mity przenikają spod oddanej niemal z bałwochwalczą dociekliwością materii, przysłanianej światu cieniem taurusa – byka.

Wernisaż połączony z koncertem odbędzie się 16 maja (czwartek) o godzinie 18:00.

Kurator: Mirosław Jasiński


NOC MUZEÓW 2024 WE WROCŁAWIU

Ekspozycja Paweł Frąckiewicz/ Podróż do Taurydy bierze udział we wrocławskiej edycji Nocy Muzeów 18 maja w godzinach 17:00 – 23:00. W ramach wydarzenia dla najmłodszych miłośników sztuki przewidziany będzie kącik plastyczny.

Podróż do Taurydy

Pozostałe wydarzenia