Olena Matoshniuk | GRANICE

4 — 14 lip 2023
wernisaż, 04.07 - godz. 18:00

Krupa Art Foundation, Bulvary, ul. Księcia Witolda 11-31 lok. 27, Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 4 lipca o godz. 18:00 w Bulvarach.

„Tworzenie sztuki w czasie wojny to nie tylko okazja do refleksji nad traumatycznym doświadczeniem historycznym, ale także potężna forma oporu”. To zdanie z opisu wystawy Об'єднані w PinchukArtCentre w Kijowie, stało się moim mottem i przyświecało mi w trakcie pracy nad wystawą Granice. Moja wewnętrzna potrzeba krzyku znalazła tu ujście. Po otrząśnięciu się z chwilowego paraliżu rozpoczęłam walkę. Początkowe poczucie przerażenia, złości i bezradności przybrało kształt oręża, którym walczę na moim osobistym Froncie Sztuki. Prezentowana seria Granice odnosi się bezpośrednio do traumy wojny i aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Moje działania są zdeterminowane niezwykle trudną sytuacją w jakiej znalazła się moja ojczyzna, moi bliscy, mój dom. Budując narrację na pograniczu malarstwa, wideo i performance, przekraczam granice blejtramu, ekranu i ciała. Wszystkie granice zostały już przekroczone, te państwowe, moralne i wytrzymałościowe. Moje granice zostały przekroczone!

Olena Matoshniuk Granice
Olena Matoshniuk | GRANICE

Olena Matoshniuk, urodzona w Łucku gdzie się kształciła i rozwijała twórczo. W 2007 r. ukończyła tam Szkołę Plastyczną, a w 2016 r. obroniła dyplom Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, trzykrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, oraz trzykrotna finalistka ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.

Pozostałe wydarzenia