Przejdź do treści

_odgazowanie_potworna_wystawa_01 / Magdalena Hlawacz, Marta Kubiak, Małgorzata ETBER Warlikowska

Opublikowano 17 mar 2023
azg
Data
21 mar — 20 kwi 2023
Miejsce

Galeria 302, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 marca o godz. 13:00 w Galerii 302, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Sztuka to żywe zjawisko – zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ulga. Proces cywilizacyjny, rozwój kultury i sztuki, dystyngowane zachowania i maniery paradoksalnie otoczyły sferę cielesnych odruchów otoczką zażenowania i wstydu. Nie wypada beknąć, ani nawet zwrócić posiłku. A co zrobić kiedy się ulewa? Ta refleksja skłoniła nas do skonfrontowania doświadczeń, wymiany myśli i wspólnej wystawy.

_odgazowanie_potworna_wystawa_01 to pierwsza z serii wystaw, które istnieją w naszych głowach, naszych sercach, naszych duszach i naszych trzewiach. W swoich pracach nawiązujemy do różnych zjawisk ze świata i kultury, w szczególności tych, obok których trudno przejść obojętnie. Gdy zawodzą znane nam sposoby postępowania, pozostaje upuszczanie powietrza, którego dokonujemy przy pomocy sztuki. Tytułowe odgazowanie ma swój początek w metodzie trokarowania stosowanej w weterynarii i przywodzi na myśl proces odpowietrzania, pozbywania się tego, co zbędne i uciążliwe.

Wystawa jest pretekstem do spuszczenia z siebie żalu, strachu, niepewności, zawodu – pokazujemy prace, które może kiedy indziej nie byłyby pokazane. Niech ten pokaz będzie pretekstem do wymiany wrażeń i emocji, niech nas wszystkich oczyści, odgazuje i przyniesie ulgę.

Marta Kubiak odnosi się do generalnie złej kondycji świata, z której, w jej wyobrażeniu, diabeł się cieszy, czekając na nasz upadek. Małgorzata ET BER Warlikowska analizuje zjawisko starzenia się od strony materii, ciała, emocji i stanu ducha. Magdalena Hlawacz natomiast eksploruje potencjał zwolnienia tempa pracy i życia oraz ukrytych ograniczeń i przymusów, które tę wolność nam odbierają.

Magdalena Hlawacz

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zawodowo związana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku i Pracownię Grafiki Cyfrowej. W swojej pracy artystycznej bada związki zachodzące między różnymi mediami oraz zajmuje się działaniami artystycznymi z pogranicza dyscyplin. W swojej praktyce artystycznej odwołuje się do tematu efektywności, dostępności, hipernowoczesnej tyranii chwili, absurdalnej racjonalizacji pracy, kompresji czasu i społecznego przyspieszenia.

Magdalena Hlawacz

Marta Kubiak

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Serigrafii. Zajmuje się grafiką artystyczną i projektowaniem graficznym. W swoich pracach odnosi się do zagadnienia antropologii codzienności, komentuje rzeczywistość, bazując przede wszystkim na własnych materiałach rysunkowych i fotograficznych.

Marta Kubiak, Jaszczur

Małgorzata ET BER Warlikowska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracuje na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Ekspansji Graficznej. Gdyby miała na nowo zweryfikować swoją aktywność artystyczną głównym nurtem byłaby grafika na rzeźbie. W grafice poza specjalizacją w technikach wypalanych na ceramice, szkle i metalu, interesują ją też pogranicza grafiki: bioprint, obiekt, site-specific czy performance. Tematem jej realizacji niezmiennie jest człowiek i jego środowisko: społeczne, polityczne, emocjonalne… W jej pracach można odnaleźć komentarz do bieżących wydarzeń, jak i elementy z historii, czy własne refleksje. Całość łączy specyficzne poczucie humoru zahaczające często o absurd.

Et ber, zdj. G. Gajos

Pozostałe wydarzenia