Przejdź do treści

Marek Ruszkiewicz, Części wspólne

Opublikowano 13 lut 2023
and
Data
7 lut — 4 kwi 2023
Miejsce

Galeria Wnętrz Dobroteka

ul. Oleska 35
46-380 Dobrodzień

Zapraszamy na wystawę Marka Ruszkiewicza pt.: Części wspólne do Galerii Wnętrz Dobroteka mieszczącej się w Dobrodzieniu.

,,Części wspólne" to wystawa , w której głównymi elementami są rzeźby i obiekty pośrednio i przewrotnie odnoszące się do prywatnych pamiątek, wspomnień oraz doświadczeń. Całość ekspozycji buduje przestrzeń sugerującą intymny charakter miejsca, co w korelacji ze specyfiką zastanej architektury, może rodzić estetyczne kontrasty.

Kurator wystawy: Anna Spakowska

Marek Ruszkiewicz

ur. 16.10.1987 r. we Wrocławiu. W latach 20082013 studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Christosa Mandziosa (2013 r.). W latach 20162019 studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Obrona pracy doktorskiej: 2021 r. Promotor: dr hab. Mateusz Dworski. Praca na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu od 2020 r. w pracowni prof. ASP Grzegorza Niemyjskiego. Prowadzi zajęcia w I Pracowni Rzeźby. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Realizuje projekty związane z konstrukcją, dekonstrukcją i destrukcją, tym samym zwracając uwagę na procesy przemijania. Nieprzerwanie interesuje się przewrotnością zjawisk destrukcyjnych a zarazem możliwymi trudnościami w ich dostrzeganiu. Stawia pytania o początek i koniec procesów estetycznych. Twierdzi, iż istotą destrukcji we współczesnej rzeźbie jest zainicjowanie sprzyjających warunków do powstania kolejnej sytuacji rzeźbiarskiej. Prezentowanie wyników badań na polu rzeźby, dzieli z rozwiązywaniem problematyki rzeźby wobec funkcji.

Pozostałe wydarzenia