Przejdź do treści

Iluminacja / 9. Festiwal Malarstwa

Opublikowano 16 Maj 2024
and
Iluminacja / 9. Festiwal Malarstwa
Data
15 Maj — 30 cze 2024
Wernisaż: 22.05.2024 | godz. 18.00
Miejsce

Muzeum Farmacji

ul. Kurzy Targ 4
Wrocław

Zapraszamy na wystawę pt. Iluminacja znajdującą się w programie tegorocznego 9. Festiwalu Malarstwa. Zobaczyć na niej można prace Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Iluminacja to wizualne wyeksponowanie danego obiektu w porze nocnej. Jest to stosunkowo młoda sztuka łącząca w sposób niezwykły architektoniczną estetykę i inżynierię.  Iluminacja w filozofii to taki stan umysłu, w którym człowiek zbliża się do poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji. Według świętego Augustyna Iluminacja to stan, w którym człowiek posiadający "czyste serce" zyskuje dostęp do wiedzy w sposób nagły, bez pośrednictwa zmysłów i rozumu.

Wystawa Iluminacja w Muzeum Farmacji, organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, będzie autentyczną podróżą przez świadome i zrównoważone wykorzystanie światła jako elementu ekspresji w sztuce malarskiej. Przedstawione prace będą nie tylko zbiorem artystycznych eksperymentów, ale również istotną refleksją nad rolą iluminacji w kształtowaniu znaczenia dzieła sztuki.

Dydaktycy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu mogą stworzyć przestrzeń, w której światło i cień staną się medium artystycznym, inspirującym i edukacyjnym, bo Iluminacja w założeniu to nie tylko zbiór obrazów, lecz kompleksowe studium zastosowania światła w malarstwie. Przez zgłębianie technik, symboliki i wpływu iluminacji, widzowie będą zachęcani do refleksji nad głębokimi warstwami znaczeniowymi, jakie otwiera przed nimi światło, zarówno dosłowne, jak i metaforyczne. Ekspozycja w tak unikalnym wnętrzu ma być punktem wyjścia do dalszych badań nad rolą iluminacji w sztuce, ukazując zarazem, że światło, choć efemeryczne, może na zawsze zmienić sposób, w jaki postrzegamy sztukę malarską.

Warto zaznaczyć, że wystawa zaistnieje podczas Nocy Muzeów, w czasie której widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim. W ubiegłym roku naszą wystawę obejrzało ponad 3 tysiące osób.

Iluminacja / 9. Festiwal Malarstwa

Uczestnicy wystawy: Marta Borgosz, Adam Chmielowiec, Malwina Gaj, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Jacek Jarczewski, Joanna Kaucz, Agnieszka Kłos, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Monika Konieczna, Anna Kramm, Marek Kulig, Michał Marek, Daria Milecka, Kamil Moskowczenko, Sylwia Mucha, Jarosława Pabich-Szmyt, Alicja Pruchniewicz, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Norman Smużniak, Anna Szewczyk, Marta Szymczakowska, Tomasz Wiktor.

Miejsce: Muzeum Farmacji | ul. Kurzy Targ 4, Wrocław
Wernisaż: 22.05.2024 | godz. 18.00
Kuratorka: Agnieszka Kłos
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania 
Współorganizator: Muzeum Farmacji 

9. Festiwal Malarstwa

Pozostałe wydarzenia