Przejdź do treści

9. Festiwal Malarstwa

Opublikowano 04 kwi 2024
and
9. Festiwal Malarstwa
Data
8 Maj — 30 cze 2024
Miejsce

Sztuka na miejscu
Narodowe Forum Muzyki
Galeria Neon ASP Wrocław
Galeria Geppart ASP Wrocław
Aula
Gabloty mobilne 
Galeria za Szkłem
Galeria Postument
Muzeum Farmacji
Galeria Sztuki Współczesnej MD_S
Galeria Niezależna
Vivid Gallery
Klub Łącznik, Centrum Kultury Czasoprzestrzeń

W programie tegorocznej, 9. edycji Festiwalu Malarstwa, znajdzie się trzynaście wystaw zorganizowanych w terminie 08.05–30.06.2024 r.

W ramach organizowanego przedsięwzięcia zaprezentujemy przede wszystkim twórczość Artystów związanych z wrocławską ASP, ale także Artystów z Polski i zza granicy. Wystawy stanowią różnorodną, szeroką ofertę dla odwiedzających.

9. Festiwal Malarstwa jest wyjątkową okazją, by doświadczyć efektów pracy Artystów-Dydaktyków oraz Studentów Wydziału Malarstwa wrocławskiej ASP, ale też Artystów związanych z instytucjami artystycznymi w kraju i na świecie. Daje szansę odbycia wyjątkowego, kształtującego wrażliwość spaceru po trzynastu galeriach zlokalizowanych w różnych miejscach Wrocławia, poznania Twórców, wzięcia udziału w licznych warsztatach, pokazach i wykładach, które dopełniają charakter wydarzenia.

Wystawy odbędą się w ośmiu galeriach ASP i pięciu przestrzeniach wystawienniczych Wrocławia, z którymi współpracuje wrocławska Akademia. W ramach programu odbędą się liczne oprowadzania kuratorskie dla publiczności, na których zaprezentowane zostaną sylwetki Artystów, a także techniki malarskie przez nich stosowane.

Podczas 9. Festiwalu Malarstwa, w ramach Nocy Muzeów otwarte zostaną malarskie pracownie, odbędą się pokazy, wykłady i warsztaty, prezentujące techniki i metody malarskiej ekspresji. 

Projekt został skierowany do szerokiego grona odbiorców tj. profesjonalnych artystów, studentów wydziałów artystycznych, młodzieży zainteresowanej sztuką, wykładowców uczelni, krytyków i historyków sztuki, a także wszystkich osób zainteresowanych sztuką, otwartych na artystyczne doświadczenia.

Organizator: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Dyrektor artystyczny: Sonia Ruciak

Harmonogram wystaw

08.05–02.06.2024

SentyMenty

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Sztuka na miejscu | ul. Łaciarska 4, Wrocław
Wernisaż: 16.05.2024 | godz. 18.00
Kuratorki: Anna Maria Kramm, Sylwia Mucha, Patrycja Mikołajczak

Artysta, podejmuje wiele starań, aby narracja jego dzieł była wyjątkowa i nie stawiała jego twórczości wobec faktu istnienia powszechnej wersji „artysty technicznego”.

Twórczości Artysty towarzyszy rozdarcie, wobec czasów, w których żyje, wobec przemożnych sił przepływów, wobec niezliczonej ilości artefaktów.

Najczęściej biernie wyczekuje zmian, aby ostatecznie pojąć mechanizm spotkania wobec współczesnej przestrzeni.

I czy odkrywa -ukrytą dotychczas siłę wyobraźni, której nigdy nie opuszcza inwencja, która zaskakuje świeżością i najgłębiej, jak tylko można, mocuje akt twórczy w precyzji przekazu?

Tytuł wystawy SentyMenty, zapożyczony został z tytułu tomu opowiadań Karola Dickensa.

Przeczuwam, że kuratorskie wezwanie SentyMenty przyniesie wiele wrażeń nie tylko wystawienniczych w Galerii (o równie sentymentalnej nazwie), Sztuka na miejscu, ale zainspiruje świat przeżyć artystycznych, wydobędzie złożoność i pozostawi wspomnienie, domykając rozmowę z i wobec dzieła.

10.05–30.06.2024

Malarstwo

Wystawy: Piotra Błażejewskiego – Historia CDN, Stanisława Ryszarda Kortyki – Stąd do horyzontu, Mariana Wołczuka – Codzienność koloru

Miejsce: Narodowe Forum Muzyki | Plac Wolności 1, Wrocław
Wernisaż: 19.05.2024 | godz. 17.00
Kuratorzy: Karol Babicz, Jacek Dłużewski, Marta Szymczakowska, Krzysztof Wałaszek
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

W dniach 10.05–30.06.2024 w korytarzach NFM we Wrocławiu będzie gościć wystawa trzech profesorów malarstwa, przez lata związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Piotr Błażejewski, Stanisław Ryszard Kortyka i Marian Wołczuk to Artyści i Dydaktycy z ogromnymi zasługami dla wrocławskiej uczelni artystycznej, których twórczość zostanie przypomniana w ramach 9. Festiwalu Malarstwa organizowanego przez wrocławską ASP.

Ten unikalny tercet jest obietnicą nieoczywistych współbrzmień dzięki różnorodnym postawom tworzących go artystów. Błażejewski szuka w sztuce porządku oraz harmonii, tworząc obrazy proste i syntetyczne. Jego malarstwo należy do sztuki geometrycznej, jednak w wydaniu nierygorystycznym, ale miękkim. Starannie dopracowane kompozycje często rozbrzmiewają świetlistym kontrapunktem – głośnym i intensywnym. Obrazy Kortyki są bramami do innych, tajemniczych światów, które rozciągają się po nieznany horyzont. Powściągliwe i poważne, oddziałują raczej spokojem i ciszą, niekiedy nasyconą i gęstą. W abstrakcyjnych płótnach Wołczuka wyczuwalny jest motyw pejzażu i inspiracja zapamiętaną sytuacją i przestrzenią. Wielokrotne rekonfigurowanie elementów i liczne zmiany tonacji dowodzą nieskrępowanej radości tworzenia. Wszystkie obrazy są niezależne i autonomiczne, jednak razem z innymi tworzą jedną symfonię. W zestawieniu z dziełami Błażejewskiego i Kortyki zbudują trójgłosową polifonię, zaskakującą malarskim brzmieniem.

Mimo że prezentowani artyści od kilku lat przebywają na zasłużonej emeryturze, dalej tworzą nowe dzieła, dowodząc tego, że miłość do sztuki nie przemija. Swoją pasją chcą się podzielić z wrocławską publicznością.

11.05–02.06.2024

Przełom

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria Neon ASP Wrocław | ul. Traugutta 19
Wernisaż: 17.05.2024 | godz. 17.00
Kuratorzy: Marek Kulig, Alicja Pruchniewicz
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

11.05–01.06.2024

Wizja lokalna/ Local perceptions

Wystawa Artystów-Dydaktyków z polskich Akademii Sztuk Pięknych (Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk) oraz z Akademiami zagranicznych (Grecja/Ateny, Włochy/Palermo, Węgry/Budapeszt, Japonia/Tokio)

Miejsce: Galeria Geppart ASP Wrocław | ul. Księcia Witolda 68/2, Wrocław
Wernisaż: 15.05.2024 | godz. 18.00
Kuratorzy: Łukasz Huculak, Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Tytuł międzynarodowej wystawy, zaczerpnięty z terminologii prawniczej, odnosi się do spojrzenia na miejsca i przestrzeń w jakiej funkcjonują artyści jako niezależni i zewnętrzni obserwatorzy analizujący własny, lokalny wycinek rzeczywistości. W projekcie tym, ważne jest miejsce, które artysta świadomie wybiera by przyjrzeć się występującym w nim uwarunkowaniom oraz ich relacjom. Fraktalna struktura lokalności jako określenia przejawia się w spektrum tego co może być uznane za lokalne, miejscowe czy odróżniające. 

Celem wystawy jest zestawienie różnorodnych metod analitycznego spojrzenia oraz wielu sposobów definiowania miejsca jako scenerii zjawisk lokalnych. Ważne tu jest zderzenie lokalnej perspektywy artystów wywodzących się z różnych ośrodków, w tym artystów związanych z polskimi Akademiami Sztuk Pięknych (Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk) oraz z Akademiami zagranicznymi (Grecja / Ateny, Włochy/Palermo, Węgry/Budapeszt, Japonia/ Tokio).
11.05–02.06.2024

Chciało

Wystawa Artystów–Dydaktyków i osób studenckich związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Aula, Przestrzeń przed Aulą | Plac Polski 3/4, Wrocław
Wernisaż: 17.05.2024 | godz. 15.30
Kuratorka: Anita Wincencjusz-Patyna
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Chciało. Tytuł intrygujący, niekonkretny nawiązuje do głównego hasła Festiwalu Różność / Różność, czyli mowy ciała co ciało chce powiedzieć, w jaki sposób komunikuje potrzeby, jak poddaje się zmianom i po co, czyli tatuaże, kolczyki, malowanie paznokci, makijaż, malowanie twarzy itd.

11.05–02.06.2024

9. Festiwal Malarstwa

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Gabloty mobilne ASP Wrocław
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Wystawa obrazów wybranych artystów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławia, będąca promocją 9. Edycji Festiwalu Malarstwa, w przestrzeni czterech gablot, zlokalizowanych w sercu miasta.

11–17.05.2024

Emocje i siła kobiety – Frida Kahlo

Wystawa osób studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria za Szkłem, Galeria Postument | Plac Polski 3/4, Wrocław
Finisaż: 17.05.2024 | godz. 14.30
Kuratorka: Aleksandra Zaczek

Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Wystawa pokonkursowa będąca wynikiem współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu i marki Homla.

15.05–30.06.2024

Iluminacja

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Muzeum Farmacji | ul. Kurzy Targ 4, Wrocław
Wernisaż: 22.05.2024 | godz. 18.00
Kuratorka: Agnieszka Kłos
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania 
Współorganizator: Muzeum Farmacji 

Iluminacja to wizualne wyeksponowanie danego obiektu w porze nocnej. Jest to stosunkowo młoda sztuka łącząca w sposób niezwykły architektoniczną estetykę i inżynierię.  Iluminacja w filozofii to taki stan umysłu, w którym człowiek zbliża się do poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji. Według świętego Augustyna Iluminacja to stan, w którym człowiek posiadający "czyste serce" zyskuje dostęp do wiedzy w sposób nagły, bez pośrednictwa zmysłów i rozumu.

Wystawa Iluminacja w Muzeum Farmacji, organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, będzie autentyczną podróżą przez świadome i zrównoważone wykorzystanie światła jako elementu ekspresji w sztuce malarskiej. Przedstawione prace będą nie tylko zbiorem artystycznych eksperymentów, ale również istotną refleksją nad rolą iluminacji w kształtowaniu znaczenia dzieła sztuki.

Dydaktycy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu mogą stworzyć przestrzeń, w której światło i cień staną się medium artystycznym, inspirującym i edukacyjnym, bo Iluminacja w założeniu to nie tylko zbiór obrazów, lecz kompleksowe studium zastosowania światła w malarstwie. Przez zgłębianie technik, symboliki i wpływu iluminacji, widzowie będą zachęcani do refleksji nad głębokimi warstwami znaczeniowymi, jakie otwiera przed nimi światło, zarówno dosłowne, jak i metaforyczne. Ekspozycja w tak unikalnym wnętrzu ma być punktem wyjścia do dalszych badań nad rolą iluminacji w sztuce, ukazując zarazem, że światło, choć efemeryczne, może na zawsze zmienić sposób, w jaki postrzegamy sztukę malarską.

Warto zaznaczyć, że wystawa zaistnieje podczas Nocy Muzeów, w czasie której widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim. W ubiegłym roku naszą wystawę obejrzało ponad 3 tysiące osób.

17.05–02.06.2024

Nocne struktury

Wystawa osób studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej MD_S | ul. Bolesława Chrobrego 24, Wrocław
Wernisaż: 18.05.2024 | godz. 18.00
Kuratorka: Natalia Psiuk
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Nocne Struktury to wystawa przedstawiająca prace malarskie, które powstawały o określonej porze, a mianowicie – nocą oraz te poruszające się wokół tematyki nokturnu. Noc dostarcza tajemniczej energii i inspiracji, które pobudzają do tworzenia i przekazywania jej specyficznego klimatu za pomocą różnorodnych struktur, kolorów i kadrów. Właśnie tą atmosferą będziemy dzielić się podczas wystawy.

18.05–15.06.2024

Formy ścienne

Wystawa osób studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria Niezależna ASP Wrocław | ul. Traugutta 19/21, budynek CSU.CI, IV piętro
Wernisaż: 18.05.2024, Noc Muzeów | godz. 18.00
Kuratorzy: prof. Jacek Jarczewski, as. Jarosława Pabich-Szmyt
Noc Muzeów: wystawa dostępna do zwiedzania

Wystawa Studentów II roku oraz Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa z Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych nr 406

Wystawa Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych prowadzonej przez prof. Jacka Jarczewskiego oraz as. Jarosławę Pabich-Szmyt pt. Formy ścienne prezentuje prace warsztatowe prowadzących oraz tegorocznych studentów II roku malarstwa. Realizacje wykonane są w niezwykle rzadko spotykanych, w przestrzeniach ekspozycyjnych galerii sztuki, technikach malarstwa oraz rysunku ściennego. Na wystawie prezentowany jest szereg prac, które powstały w oparciu o historyczny i tradycyjny warsztat. Oprócz klasycznych technik w formie sgraffita czy fresku, eksponowane są także mało znane możliwości współczesnych technik ściennych, eksperymentalnych, autorskich, łączących materiały budowlane z artystycznymi, wiążących tradycję ze współczesnością oraz metod, które zostały opracowane przez prof. Jacka Jarczewskiego. Pracownia sięga po wiele nowatorskich rozwiązań realizacyjnych oraz technologicznych czego przykładem są m.in. nietypowe podobrazia malarskie pod postacią materiałów dociepleniowych, innowacyjne sposoby impregnacji czy próby opracowania współczesnych technik rysunku w przestrzeni architektonicznej.

Tuż po otwarciu wystawy tj. o godz. 18:30, planowane jest oprowadzanie po Pracowni Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych, połączone z popularnonaukową dyskusją o malarstwie ściennym, którą poprowadzą: prof. Jacek Jarczewski oraz as. Jarosława Pabich-Szmyt.

21.05–02.06.2024

Impuls

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria za Szkłem, Plac Polski ¾, Wrocław
Wernisaż: 22.05.2024 | godz. 14.00

Kurator: Jarosław Grulkowski

Impuls zgodnie ze słownikiem języka polskiego można rozumieć jako rodzaj bodźca stymulującego do działania. W terminologii medycznej, a ściślej neurologii impuls nerwowy jest podstawową formą przesyłania informacji w neuronie. Może być zatem rozumiany jako przyczyna określonego działania, lub działanie w ścisłym znaczeniu.

Jesteśmy tu i teraz „przez chwilę”, pomiędzy tym, co już do nas nie należy i przed tym, co nieznane. Kształtujemy własny świat z decyzji, poglądów i przekonań. Bronimy i ulegamy, poszukujemy i wybieramy. Pozostawiamy ślady dla współczesnych i tych, co nadejdą. Co jest dla nas istotne, co warte zapłaty? Jaką wiadomość chcemy pozostawić? Co staje się dla nas impulsem do działania, a wreszcie, jaką formę przyjmuje nasz przekaz?
23.05–08.06.2024

Wystawa pokonkursowa

Wystawa pokonkursowa Studentów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Vivid Gallery | Plac Kościuszki 4, Wrocław
Wernisaż połączony z wyłonieniem laureatów: 24.05.2024 | godz. 18.00
Kurator: Sonia Ruciak

Wystawa pokonkursowa. Podczas otwarcia wydarzenia, ogłoszona zostanie lista laureatów.

07–19.06.2024

W Formie

Wystawa osób studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Klub Łącznik, Centrum Kultury Czasoprzestrzeń | ul. Tramwajowa 1-3
Wernisaż: 7.06.2024 | godz. 18.00
Kurator: Piotr Saul

Zapraszamy na niezwykłą wystawę studenckich prac malarskich, która odbędzie się 7 czerwca 2024 roku o godz. 18.00. To wyjątkowe wydarzenie stanowi przegląd młodej sztuki, prezentując różnorodność wyrazu artystycznego i nowatorskie podejścia twórcze.

Wśród prezentowanych prac możemy odnaleźć szeroki wachlarz stylistyczny, począwszy od ekspresjonizmu, przez impresjonizm, popart, strukturalizm, aż po abstrakcję. Każda praca jest niepowtarzalną ekspresją artystycznego temperamentu, zachwycając widza bogactwem form, kolorów i emocji.

W trakcie trwania wystawy, oprócz oglądania fascynujących dzieł sztuki, będzie można delektować się również dźwiękami koncertu zespołu Rebel Tuesday. Ich energetyczna muzyka stworzy niezapomnianą atmosferę, idealnie komplementując wrażenia wizualne płynące z eksponowanych obrazów.

Dodatkowo podczas wydarzenia swój performance zaprezentuje grupa Połykacze Pereł z Odry pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Skarbka

To wyjątkowe połączenie sztuk wizualnych i dźwiękowych sprawi, że każdy uczestnik będzie miał okazję doświadczyć pełni inspiracji i emocji, które wzbogacą jego artystyczną podróż. Nie przegapcie tej niezwykłej okazji, by zanurzyć się w świecie młodej, pulsującej energią sztuki!

Podczas wystawy będzie okazja do integracji społeczności akademickiej oraz wspólnych dyskusji przy grillu.

Wystawa będzie trwać do 19 czerwca . Zapraszamy w tym dniu również na finisaż wydarzenia.

9. Festiwal Malarstwa
9. Festiwal Malarstwa
9. Festiwal Malarstwa

Pozostałe wydarzenia