Przejdź do treści

High Line

Opublikowano 26 paź 2023
im
Marlena Promna. High Line
Data
6 lis 2023
Miejsce

Pałac Hatzfeldów
Wita Stwosza 30, Wrocław

Zapraszamy na wystawę Marleny Promnej High Line. Ekspozycję można oglądać we wrocławskim Pałacu Hatzfeldów do 06 listopada. Równolegle, w sąsiadującej witrynie prezentowane są prace Krzysztofa Rozpondka. Organizatorem jest Zarząd Okręgu ZPAP we Wrocławiu. 

Wystawa High Line to malarska reminiscencja. To konfrontacja młodzieńczej fascynacji krajobrazem i współczesnej wizji ogrodu urbanistycznego. W prezentowanym projekcie autorka podejmuje próbę podwójnej transpozycji miejsca, będącego jedną z najpopularniejszych galerii sztuki współczesnej założonej w otwartej przestrzeni Nowego Jorku. Najpierw przenosi unikalne przedsięwzięcie ekologiczno – architektoniczne na język swojego malarstwa, a następnie lokuje swój projekt w legendarnym miejscu spotkań miłośników sztuki współczesnej Wrocławia.

Główną inspiracją wystawy są żywe dzieła holenderskiego plantatora i projektanta Pieta Oudolfa. Jego koncepcja opiera się na kreowaniu założeń ogrodowych w sposób swobodny i uwzględniający zmienność. Zakłada ona równowartość estetyczną wszystkich roślin niezależnie od pory roku. Jedną z najbardziej popularnych i zrealizowanych z wielkim rozmachem koncepcji projektanta jest High Line w Nowym Jorku. Zielony pasaż jest aktualnie obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Manhattanu. Założony jest na dawnej linii kolejowej, unoszącej się dziewięć metrów nad ulicami Chalsea. Żelazny szkielet jest fundamentem unikalnego przedsięwzięcia ekologicznego i witalnym korytarzem nie tylko dla nowojorczyków, ale także dla licznych gatunków organizmów żywych, zamieszkujących tą przestrzeń.

W dwóch seriach malarskich Kadry i Detale została podjęta próba oddania ogólnego układu przestrzennego i kosmopolitycznego charakteru miejsca. Trzecia seria prezentowanych obrazów pt. Widoki to cztery monumentalne dyptyki stanowiące rodzaj archetypicznych wizji – prapejzaży.

Ekspozycji towarzyszy instalacja dźwiękowa, impresja non fiction nagrana w High Line w lutym 2020 roku. Wystawa jest częścią projektu Ogród naturalny zrealizowanego w 2020 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu, uznaną za Wystawę Roku 2020 w konkursie ZPAP Wrocław.

Pozostałe wydarzenia