Przejdź do treści

Głos kobiet w 66P

Opublikowano 16 wrz 2022
and
Data
16 wrz — 19 lis 2022
godziny otwarcia: wt.–sob. 11.00–18.00
Miejsce

66P Subiektywna Instytucja Kultury

ul. Księcia Witolda 66
50-203 Wrocław

Przed nami weekend otwarcia (16-17 września) wystawy „Wczorajsze sny tkają ruiny jutrzejszych świątyń” Beaty Rojek i Soni Sobiech, którą od piątku będzie można oglądać w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Poprzez sztukę wystawa włącza się w wielogłos na rzecz normalizacji aborcji w Polsce, tworząc bezpieczną przestrzeń wspierającą czułe słuchanie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Prawo do życia i prawo do wyboru nie stoją wcale w sprzeczności” – czytamy w tekście kuratorskim. Wystawa wyrasta z komiksu „Opowieści aborcyjne” przybliżającego prawdziwe herstorie aborcyjne Polek. Jest zaproszeniem do miejsca świątynnego, dedykowanego upełnomocnieniu osób mogących zajść w ciążę oraz uwidocznieniu i uhonorowaniu sieci wsparcia aborcyjnego.

 

Grafika promująca wystawę Beaty Rojek i Soni Sobiech pt. Wczorajsze sny tkają ruiny jutrzejszych świątyń

Afirmacja siostrzeństwa

Ze ścian galerii miękkie światło wydobywa wizerunki budujące nową, wzmacniającą ikonografię, która, nie wymazując mrocznych aspektów rzeczywistości, afirmuje sprawczość i wspólne wzrastanie. W centralnym punkcie świątyni znajduje się ołtarz zachęcający do odnalezienia we własnym odbiciu wizerunków Jasnej i Mrocznej Matki. Otula go instalacja zapraszająca do uważnego słuchania opowieści – rysowanych, nuconych, szeptanych – oraz wplatania w nią własnej wrażliwości, płynącej prosto z ciała. Ta wystawa jest bezpieczną przestrzenią wspierającą czułe słuchanie. Nie jest areną debaty. Jest po to, żeby afirmować siostrzeństwo, również ponad binarnym podziałem płciowym. Chcemy wzmacniać przełamywanie aborcyjnego tabu. To także okazja do wizualizacji przyszłości aborcji w Polsce jako rzeczywistości przepełnionej godnością i komfortem – tłumaczy Zofia Reznik, kuratorka wystawy.

Weekend otwarcia: performans Beaty Rojek i oprowadzanie po wystawie

W piątek, 16 września o godz. 18:00, wystawę otworzy kilkuminutowy performans Beaty Rojek pt. „walking on eggshells”. To osobisty projekt, który opowiada o stracie, ruchu, zmianie i braku stałych układów. – Jest także o sprawczości, którą mając jako kobieta – lub symbolicznie jako Matka Natura – mogę unicestwiać i dawać życie jednocześnie – mówi artystka. Z kolei 17 września o godz. 11:00 odbędzie się oprowadzanie autorsko-kuratorskie. Weekend otwarcia w 66P będzie także okazją do nabycia komiksu „Opowieści aborcyjne” Beaty Rojek i Soni Sobiech oraz grafik autorstwa Beaty Rojek w limitowanych edycjach, wraz z podpisami autorek i kuratorki.

Wystawę, która otwarta będzie do 19 listopada, dopełni szereg wydarzeń towarzyszących. Szczegółowe informacje na www.66P.pl .

kuratorka: Zofia Reznik
wernisaż: 16.09, godz. 18:00
oprowadzanie autorsko-kuratorskie: 17.09, godz. 11:00

Pozostałe wydarzenia