Przejdź do treści

Glass_On. Have we ever dreamt about it?

Opublikowano 12 wrz 2022
azg
Glass on
Data
17 — 25 wrz 2022
godz. 11:00-19:00
Miejsce

Sala Tiziano/Centro Culturale

Don Orione Artigianelli

Dorsoduro 909a – 919

30123 Wenecja

Z wielką przyjemnością zapraszamy na tegoroczną edycję The Italian Glass Week 2022. W tej edycji Międzynarodowego Tygodnia Szkła w Wenecji zaprezentujemy naszą Wystawę: Glass_ON. Have we ever dreamt about it?/ Glass_ON. Czy o tym marzyliśmy?, będzie to kontynuacja ubiegłorocznej prezentacji artystów związanych z Katedrą Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta .

Kolejna odsłona wystawy Glass-ON z rozwinięciem Czy o tym marzyliśmy?, jest kontestacją odwołującą się do tytułu poprzedniej prezentacji: Spotkajmy się w lepszych czasach. Ubiegłoroczna wystawa była zaproszeniem, niosącym nadzieję. Kiedy już mieliśmy przeświadczenie o zakończeniu czasu pandemii, znaleźliśmy się w sytuacji dużo trudniejszej. Wojna geopolityczna ukazała nam kres naszej bezradności i niemocy wobec zła, które wydarza się tuż obok nas... W naszych pracach i autorskich komentarzach odwołujemy się do bezradności i zniewolenia na różnym poziomie: politycznym, materialnym, medialnym, wirtualnym lub bardzo osobistym, dotyczącym naszych słabości i ograniczeń. Opowiadamy o naszych obawach względem świata, obrazując nasze idee w materii szkła.. (ALB)

Sztuka jest polem, na którym możemy rozliczyć się z naszą przeszłością, skonfrontować z teraźniejszością, wykreować obraz przyszłości. To obszar gdzie mamy szansę wydobyć to co niewygodne, nienazwane, tłumione. A stłumiliśmy i wyparliśmy już bardzo wiele. Nasz dywanik, pod który zamietliśmy wszystko co trudne do zaakceptowania, robi się bardzo wypukły. Zaczynamy się o niego potykać. Czy się wywrócimy, czy zdołamy tego uniknąć i odważnie spojrzeć pod powierzchnię? Okres lockdown'u zmusił nas do spowolnienia rytmu życia, sprowokował do samoobserwacji, do refleksji nad kruchością i wartością życia. Dał czas na zmianę hierarchii wartości i na marzenia o lepszej przyszłości. Z jakiego punktu patrzymy teraz wstecz. Czy miejsce w jakim się znaleźliśmy jest spełnieniem tych marzeń? (AJB)

Wystawa skomponowana przez kuratorki: dr Agnieszkę Leśniak Banasiak i dr Antoninę Joszczuk Brzozowską, składa się z oryginalnego zestawu prac, pokazującego różnorodne postawy zaproszonych autorów.

W wystawie udział biorą: Kalina Bańka Kulka, Agnieszka Bar, Grzegorz Bibro, Dagmara Bielecka, Joanna Bujak, Małgorzata Dajewska , Antonina Joszczuk Brzozowska, Anna Józefowska, Marzena Krzemińska Bluch, Aleksandra Kujawska, Agnieszka Leśniak Banasiak, Mariusz Łabiński, Beata Mak Sobota, Kamila Mróz, Jagoda Nowak-Bieganowska, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Stanisław Sobota, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Magdalena Wodarczyk, Justyna Żak.

Glass on

Pozostałe wydarzenia