False flag operation

Muzeum w Gliwicach, oddział Radiostacja w Gliwicach
ul. Tarnogórska 129
Gliwice

Idea projektu inspirowana jest prowokacją gliwicką, która posłużyła Adolfowi Hitlerowi jako pretekst do rozpoczęcia wojny z Polską w 1939 roku i rozpoczęła II wojnę światową.

Przeprowadzona przez Niemców operacja dywersyjna typu false flag dokonana została w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20:00. Zajęcie przez „polskich napastników” niemieckiej radiostacji w Gliwicach wykorzystane zostało przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”.

Prace inspirowane tym wydarzeniem, przygotowane przez uczestników i uczestniczki podejmują problematykę działań subwersywnych w kontekście historii współczesnej. Krytyczna analiza i refleksja nad wydarzeniami z przeszłości są niezbędne dla rozumienia i projektowania przyszłości.

Prace studentek i studentów prezentowane na terenie Radiostacji Gliwickiej są rezultatem badań materiałów i kontekstów dotyczących historii miasta oraz poznania jego specyfiki i postaw mieszkańców wobec II Wojny Światowej. Poprzez analizę kontekstów historycznych wydarzeń z 1939 roku generują krytyczne spojrzenie na naszą współczesność. Istotnym aspektem wszystkich działań artystycznych jest pobudzenie świadomości estetycznej, jak i odpowiedzialności obywatelskiej.

False flag operation

Pozostałe wydarzenia