Przejdź do treści

Anna Kołodziejczyk / Kamil Moskowczenko, Obok

Opublikowano 11 wrz 2023
and
Anna Kołodziejczyk / Kamil Moskowczenko, Obok
Data
19 wrz — 7 paź 2023
wernisaż: 16.09. 2023 r., godz. 19:00
Miejsce

mia ART GALLERY

Plac Solny 11
Wrocław

Zapraszamy na wystawę Anny Kołodziejczyk i Kamila Moskowczenko Obok, która rozpocznie się 19 września. Wernisaż odbędzie się 16 września o godzinie 19:00 w mia ART GALLERY.

Obok, czyli wzajemne przenikanie

Anna Kołodziejczyk i Kamil Moskowczenko mają pracownie obok siebie, przez ścianę. Osobne, oczywiście jak najbardziej osobne, ale zarazem blisko, obok siebie. 

Zazwyczaj razem jadą, żeby pracować, malować, nie napiszę tworzyć, bo słowo dziś mniej używane, jakby zbyt podniosłe, czy wręcz staromodne. Praca to praca, tę trzeba wykonać i tyle. 

Pewnie o swoich obrazach za wiele nie rozmawiają – rzeczy jakie są widać. Pewnie jednak co jakiś czas pada pytanie: co myślisz? Podoba się tobie? Czy ten kolor jest trafiony? Oczywiście nie mam pojęcia jak naprawdę wygląda ten dialog przez ścianę. Wzajemne odwiedziny, rozmowy, picie herbaty... tak naprawdę nie wiem jak wygląda ich pracowniana codzienność przez ścianę. Trochę zmyślam, trochę improwizuję. Bliskość osoby bliskiej czasem jest zbawienna, czasem może przeszkadzać. Życie obok, życie codzienne, życie równoległe, życie wspólne – trwają. 
Każde z nich ma swój wyraźny, mocno zaznaczony i zdefiniowany malarski świat i malarskie procedury – odmienne i wyraziste. Tak jak odmienne mają charaktery i sposoby reagowania na świat.

Zarazem istniej też inne zjawisko: przenikanie, osmoza, wzajemność, równoległość. Mnie chodzi o wzajemne przenikanie, nawet bez rozmowy, bez słów, bez wzajemnych uwag. Wystarcza spojrzenie na dzieło powstałe za ścianą, jakiś pomysł na kolor, czy któryś malarski gest, sugestia rozwiązania. Obok czyli osobno, ale blisko zarazem. Te wzajemne zbliżenia istnieją, ale nie są narzucające, choć jakoś wyczuwalne. Ważna jest atmosfera bliskości, swoistej artystycznej wspólnoty, ale i zainteresowań. Podróże, wystawy, praca, dzieją się wspólnie, ale na koniec każde zostaje sam na sam przed swoją sztalugą, przez ścianę, w pracowni obok. 

Temu właśnie poświęcona jest najnowsza wspólna wystawa Ani Kołodziejczyk i Kamila Moskowczenko, na którą serdecznie zapraszamy.

Kurator, Bogusław Deptuła

Anna Kołodziejczyk / Kamil Moskowczenko, Obok

Anna Kołodziejczyk jest artystką, kuratorką, wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 1999-2005 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej i wrocławskiej ASP na kierunku Malarstwo. W 2007 roku została laureatką Nagrody Prezydenta Wrocławia w Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta. W 2005 roku zdobyła Grand Prix w konkursie Samsung Art Master. W 2012 roku obroniła pracę doktorską, którą poświęciła zagadnieniu zniszczenia, jako kategorii estetycznej w sztukach wizualnych. Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa olejnego i akrylowego. Od 2010 roku pracuje z tematem architektonicznej ruiny, zwłaszcza w kontekście upadku idei klasycznej europejskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Autorka tekstów o sztuce. Od 2008 roku współkuratoruje Przeglądowi Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu.

Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jednym z ważniejszych, ostatnich osiągnięć, było uczestnictwo w polsko-japońskim projekcie pt. Power Games, zrealizowanym w Higure w Gallery Tokio, a także w Old Villa w Kyoto, w ramach Think Thank Lab Triennale w 2019 roku.


Kamil Moskowczenko – artysta, kurator, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zrealizował 8 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Współtwórca Galerii Sztuki Współczesnej EMDES we Wrocławiu.Od 2011 uczestnik projektu artystyczno-badawczego "Silesium" – poświęconego reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska, za pomocą współczesnych środków artystycznych. Od 2005 związany z przeglądem sztuki „ SURVIVAL ", na których prezentował swoje instalacje i obiekty. Tworzy realizacje malarskie, obiekty, instalacje i performance.Zainspirowany naturą, przemienia ją w inspirację dla swoich malarskich poszukiwań. Tworzy obrazy na pograniczu widzialnego i niewidzialnego, przedstawiającego i nieprzedstawiającego.

Pozostałe wydarzenia