Aleksandra Opalińska, Holy Time

azg
25 paź 2022

CSU.CI ASP we Wrocławiu, korytarz IV piętro

Zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się 25.10.2022 o godzinie 16.00 w CSU.CI ASP we Wrocławiu, korytarz IV piętro.

Prezentowane na wystawie obiekty składały się na część dyplomu z malarstwa w Pracowni Technik Malarskich, Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych prof. Jacka Jarczewskiego oraz Pracowni MALARSTWA Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Adama Chmielowca.

Obiektami tymi opowiadam historię kluczowego momentu mojego życia, tytułowego Holy Time, w konkretnej sytuacji studentki, matki, artystki. Formą odnoszę się do tradycji Grupy/Szkoły Wrocławskiej, dając własną odpowiedź. Tytułami części prac są fragmenty osobistej korespondencji sms (screeny) – część emocjonalnej autobiografii z tego czasu.

W materialności obiektów starałam się zawrzeć osobiste doświadczenie życiowe, symbiozę życia i sztuki.

Obszarami, które łączyły się z pracą nad wystawą były pamięć, w tym pamięć genetyczna, historia rodziny związana z traumą zsyłki i przesiedlenia, doświadczenia strachu, przemocy, krzywdy przekazywane kolejnym pokoleniom.

Wobec takiego osobistego bagażu naturalnym staje się poszukiwanie sacrum i uniwersalizacja doświadczeń rodziny, szczególnie teraz, kiedy poczucie zagrożenia, potrzeba bezpieczeństwa i zakorzeniania staje się udziałem tak wielu.

Aleksandra Opalińska

Pozostałe wydarzenia