2d 3d. Grafika i szkło z lat 50. i 60

Ośrodek Dokumentacji Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21

Na wystawie „2d 3d. Grafika i szkło z lat 50. i 60.” prezentowane są prace pochodzące ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki. Wśród grafik nie mogło zabraknąć prac Stanisława Dawskiego, jednego z współtwórców Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), rektora, założyciela oraz wykładowcy Wydziału Ceramiki i Szkła.

Można zobaczyć tu prace kilkunastu artystów tworzących w tamtym okresie, w niektórych przypadkach zarówno grafiki, jak i szkło wybranych twórców wskazujące na doskonałe poruszanie się zarówno w świecie kompozycji graficznych, jak i szklanych form.

Okres tamtejszej twórczości chrakteryzuje mnogość wątków i eksperymentowanie z technikami graficznymi takimi jak linoryt, drzeworyt, akwatinta, akwaforta, sucha igła, czy litografia. Zróżnicowana tematyka prac graficznych oscyluje wokół sztuki przedstawieniowej (pejzaże, martwa natura, postaci, sceny rodzajowe), jak również kompozycji abstrakcyjnych nasilających się w latach 60. Wystawę uzupełniają szkła zarówno bezbarwne, jak i kolorowe, barwione w masie, sodowe oraz ołowiowe. Są to zarówno formy użytkowe, jak i unikaty.

2d 3d. Grafika i szkło z lat 50. i 60

Pozostałe wydarzenia