Przejdź do treści

Olena Matoshniuk nagrodzona Stypendium Prezydenta

Ogłoszenie
Opublikowano 20 cze 2024
azg

Miło nam poinformować, że nasza absolwentka Olena Matoshniuk zdobyła Stypendium Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla młodych artystów. To roczne stypendium przyznawane jest w dziedzinie sztuk wizualnych, muzyki, teatru, choreografii, sztuki cyrkowej, kinematografii, oraz pisarzom.

Olena Matoshniuk, jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu (promotorzy: prof. Marian Waldemar Kuczma, prof. Jacek Jarczewski, oraz aneks prof. Wojciech Pukocz), Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na specjalności design oraz indywidualnego programu nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej.

W 2024 r. otrzymała Stypendium Prezydenta Ukrainy dla młodych artystów, a w 2022 r. była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Gaude Polonia. Trzykrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej. Zwyciężczyni (i dwukrotna finalistka) ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii sztuka. Nominowana do konkursu ArtNoble dla najlepszych dyplomów uczelni artystycznych w Polsce, oraz Nagrody Roku ZPAP Wrocław. W 2023 r. odbyła miesięczną rezydencję artystyczną w Centrum Aktywności Twórczej Batyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczką ponad 60 wystawa zbiorowych w kraju i za granicą. Swoje performance prezentowała na festiwalach i wystawach m.in. w Berlinie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Lublinie i Wrocławiu.

Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pozostałe aktualności