Przejdź do treści

Olena Matoshniuk rezydentką Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Ogłoszenie
Opublikowano 18 wrz 2023
azg

Od 10 lipca do 10 sierpnia w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, odbywała się rezydencja artystyczna naszej absolwentki Oleny Matoshniuk.

Podsumowaniem działań rezydencyjnych było przeprowadzenie na Promenadzie Nadmorskiej w Ustce, półtoragodzinnego działania performatywno-rysunkowego „Pejzaż ukraiński”. Na dwudziestometrowym rulonie białego płótna, w symboliczny i monotonny sposób, za pomocą zwęglonego kawałka drewna i czarnej farby, odliczane były ślady kolejnych dni trwającej od 2014 roku wojny. W środku wakacyjnego dnia w nadmorskim kurorcie skontrastowany został spokojny, turystyczny pejzaż tego miejsca, z tym co dzieje się nieopodal za wschodnią granica Polski.

Wideo z performance na kanale YT Bałtyckiej Galerii Sztuki: https://youtu.be/fo4cU19TcKQ?si=k5lWryzX2a71cCMk

W trakcie miesięcznej rezydencji Olena przeprowadziła także autorskie warsztaty plastyczne „Pocztówki”, oraz prezentowała swoją twórczość na spotkaniu Artist Talk.

Więcej o rezydencji można usłyszeć w wywiadzie przeprowadzonym przez kuratorkę Weronikę Teplicką: https://www.facebook.com/baltic.gallery.art/videos/1591651647990259 oraz w wywiadzie dla Radia Gdańsk: https://radiogdansk.pl/wiadomosci/region/slupsk/2023/08/11/katarzyna-laskus-stwora-i-olena-matoshniuk-artystki-z-centrum-aktywnosci-tworczej-bgsw-w-ustce/

Olena Matoshniuk - Pejzaż ukraiński

Pozostałe aktualności