Przejdź do treści

Olena Matoshniuk | niePOKÓJ

Fotorelacja
Opublikowano 08 wrz 2022
m.pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia wideo i fotorelacji z wernisażu Oleny Matoshniuk w Galerii Arttrakt. Wystawę można oglądać do 10 września br.

Wystawa Oleny Matoshniuk jest kolejną odsłoną jej twórczości. Pierwotny projekt artystyczny, który miał być realizowany w ramach programu stypendialnego MKiDN Gaude Polonia i pomysł prezentacji prac był inny i dotyczył kwestii relacji polsko-ukraińskich. Odnosił się też do analizy pojęcia sacrum i profanum w obydwu naszych kulturach. Życie jednak zweryfikowało te idee. Aktualna prezentacja niePokój, która jest prezentowana we wnętrzach Galerii Arttrakt, stanowi swoisty dokument dotyczący tragedii, która dzieje się na naszych oczach. Olena protestuje i z całą mocą sprzeciwia się złu. To moment, w którym przerażenie przeobraża się w jej systematyczną, totalną walkę. Jak sama mówi jest to jej front - front sztuki. Wykorzystując różnorodne media, w tym działania performatywne, symbolicznie wyraża to co powinno nami wstrząsnąć, sprowokować do refleksji dotyczącej ogólnej kondycji naszego świata. Do zadania nam trudnego pytania, dlaczego homo homini lupus est… W ekspresyjny sposób wyraża swój sprzeciw, starając się jednocześnie do minimum zredukować użyte środki wyrazu. Dominującym kolorem w tym przypadku staje się czerwień. Specyficzny jej rodzaj. Kolor życia i śmierci.

prof. Marian Waldemar Kuczma

Olena Matoshniuk | niePOKÓJ | Galeria Arttrakt

Olena Matoshniuk | niePokój

26.08-10.09.2022

Galeria Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

OLENA MATOSHNIUK, urodzona w Łucku gdzie się kształciła i rozwijała twórczo. W 2007 r. ukończyła tam Szkołę Plastyczną, a w 2016 r. obroniła dyplom Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, dwukrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, oraz dwukrotna finalistka ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.

Strona autorska: https://www.facebook.com/olenamatoshniuk

Partnerzy:
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Patronat medialny:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu stypendialnego MKiDN Gaude Polonia.

Pozostałe aktualności