Przejdź do treści

Młodzi w Muzeum. POZIOM NAJWYŻSZY FOTORELACJA

Ogłoszenie
Opublikowano 22 wrz 2016
MŁODZI W MUZEUM: POZIOM NAJWYŻSZY; plakat: Krzysztof Grudziński

Wystawa młodych dydaktyków i absolwentów na Poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa na poddaszu, na najwyższym poziomie Muzeum Narodowego, zorganizowana z okazji obchodów 70-lecia istnienia wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest prezentacją dokonań najmłodszych przedstawicieli środowiska artystycznego skupionego wokół uczelni. W odpowiedzi na ogłoszenie kuratorów zgłosili się do niej asystenci, adiunkci, doktoranci, studenci oraz tegoroczni dyplomanci. Moment, w którym znajduje się ich kariera wydaje się być bardzo intrygujący – to mieszanina poszukiwań, dokonań, eksperymentów, niekiedy sukcesów oraz twórczej niepewności. Wart jest on wyodrębnienia z szeregu zagadnień związanych z istnieniem ASP i prezentacji w instytucji, która dotychczas gościła wyłącznie odnotowanych już w głównym nurcie historii sztuki artystów. Celem wystawy jest odważny pokaz najaktualniejszych, nie zawsze do końca zdefiniowanych i uznanych nurtów współczesnej wrocławskiej twórczości plastycznej we wszelkich jej postaciach. 70 – lecie Akademii Sztuk Pięknych nie jest okazją do wspominania jej początków, lecz próbą zaspokojenia ciekawości i odpowiedzi na pytanie „co będzie działo się dalej?". Nie jest to wystawa podsumowująca, a inicjująca.

 Młodzi w Muzeum. Poziom najwyższy.

Artyści:

Anna Adamczyk, Karol Babicz, Kalina Bańka, Jakub Biewald, Renata Bonter, Marta Borgosz, Agnieszka Ewa Braun, Anna Bujak, Magdalena Czerniawska, Jagoda Dobecka, Tomasz Dobiszewski, Beata Filipowicz, Karolina Freino, Katarzyna Gemborys, Agata Gertchen, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Magdalena Grzybowska, Anastazja Jarodzka, Jakub Jernajczyk, Antonina Joszczuk, Anna Juchnowicz, Łukasz Karkoszka, Joanna Kaucz, Małgorzata Kazimierczak, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Andrzej Kosowski, Emilia Krankowska, Aleksandra Kujawska, Marek Kulig, Katarzyna Kulpa, Kasper Lecnim, Aleksandra Lepka, Agnieszka Leśniak, Wojciech Małek, Michał Marek, Ewa Martyniszyn, Karina Marusińska, Patrycja Mastej, Marcin Mierzicki, Dorota Morawiec-Winiarska, Kamil Moskowczenko, Artur Musioł, Agata Nartowska, Tomasz Niedziółka, Joanna Nowińska, Ignacy Oboz, Iwona Ogrodzka, Joanna Opalska-Brzecka, Joanna Pałys, Tomasz Pietrek, Marlena Promna, Michał Puszczyński, Paweł Puzio, Łukasz Rachwalak, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz, Irmina Rusicka, Andrea Rutkowska, Bożena Sacharczuk, Patrycja Sap, Vasyl Savchenko, Michał Sikorski, Michał Staszczak, Anna Szalwa, Agata Szuba, Karolina Szymanowska, Urszula Śliz, Anna Trojanowska, Mariusz Wildeman, Dawid Żynda

kuratorzy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Piotr C. Kowalski, Małgorzata Santarek

Poddasze Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1

Czas trwania wystawy: 8.10.2016 – 20.11.2016

Wernisaż: 7.10.2016 (piątek), godz. 15.00

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Współorganizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


* TEKST KURATORSKI *

Z okazji 70-lecia istnienia wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentujemy wystawę prac młodego i najmłodszego pokolenia artystów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To wyjątkowy pokaz kuratorski, skupiający siedemdziesiąt osób związanych ze środowiskiem akademickim w jubileuszowym roku 2016 – doktorantów, asystentów, adiunktów, studentów i tegorocznych dyplomantów. Część artystów zaprosiliśmy, część zaś została wybrana spośród licznych zgłoszeń.

Muzeum Narodowe, szacowna instytucja w której goszczą uznane nazwiska, trwale zapisane w historii sztuki, udostępniło swoją przestrzeń na poddaszu, albo mówiąc inaczej – na najwyższym poziomie, dotychczas zarezerwowaną dla zbiorów współczesnej sztuki polskiej. Jako kuratorzy postanowiliśmy przewrotnie uhonorować nie twórców zasłużonych dla Akademii od początków jej istnienia, ale tych, którzy stanowią o jej teraźniejszości i przyszłości. Młoda kadra oraz studenci współtworzą obraz aktualnego środowiska artystycznego we Wrocławiu, aktywnie poruszając się po polu sztuki bez jakichkolwiek granic, unikając kategoryzacji, eksperymentując. Niech 70-lecie uczelni będzie okazją do przyjrzenia się tym zjawiskom, które zawładną Akademią na kolejne dekady, a nie jedynie powodem do spoglądania wstecz. Wystawa naturalnie nie kontestuje dokonań poprzednich pokoleń; kuratorzy wychodzą jednak z założenia, że starsze generacje zostały wielokrotnie i stosownie uhonorowane. Teraz przyszedł czas na najmłodsze.

Prezentowana grupa to pierwsze pokolenia artystów, które mają szanse korzystać z nieskrępowanej możliwości przemieszczania się i wyboru miejsca pobytu, a więc bezpośredniego kontaktu ze sztuką na całym świecie. Z jakiegoś powodu twórcy ci żyją i pracują we Wrocławiu, wpisując się w swoisty system oraz hierarchię właściwą akademii, nierzadko pozostając a cieniu uznanych profesorów. Korzystając z możliwości, jaką dało Muzeum Narodowe, postanowiliśmy wprowadzić najciekawszą młodą sztukę do miejsca nieprzeznaczonego dla niej. Artyści są wciąż w fazie poszukiwań, za wcześnie u nich na podsumowania, jubileusze czy dostojne uhonorowania. Czym zatem zasłużyli na prezentację w takiej instytucji w tym wyjątkowym roku? Wierzymy w młodych artystów oraz w to, że warto pokazywać ciekawą sztukę w poważnych miejscach, lecz przede wszystkim chcemy podjąć ryzyko i zobaczyć co wyjdzie z eksperymentu. Uznani artyści nie boją się schodzić do podziemia; młodzi mają szansę wykazać się w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla tych wielkich. Każdy z nich będzie musiał zmierzyć się z powagą instytucji i sąsiedztwem kilkunastu wieków podręcznikowej sztuki. Muzeum staje się przestrzenią eksperymentalną; efekt ostateczny będzie nowością dla każdego. Trzeba bowiem zaznaczyć, że i dla nas samych, jako kuratorów, znakomita część realizacji jest wielką niewiadomą.

W pokazie biorą udział artyści poruszający się we wszystkich dyscyplinach. Część z nich realizuje prace w sposób dla danej dziedziny sztuki tradycyjny, inni świadomie przekraczają granice formalne, pozostali mają podział na media za nic. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie w kontekście reprezentacji poszczególnych wydziałów Akademii.

Chociaż wystawa jest eksperymentem, a jej finalny kształt i tym samym wątki, które będzie poruszać, niespodzianką, liczymy na zainicjowanie dyskusji o samej Akademii – w jakim znajduje się punkcie, dokąd zmierza i jaka będzie jej artystyczna przyszłość.

--------------------------------------

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski o wystawie:

"Wierzę, że wystawa będzie dużym i głośnym w środowisku i w mieście wydarzeniem. Przekonałem się o tym już osobiście, gdyż "podglądałem" tych wspaniałych młodych ludzi z ASP podczas montażu wystawy. Ilość dobrej i zdrowej energii, jaką Oni wnoszą na ten "najwyższy poziom" naszego muzeum jest doprawdy imponująca. To ogromnie mnie cieszy. (...) Jeszcze jutro jednak wjadę na nasz strych - aby nasycić oczy tym Państwa "bogactwem", które nam powierzyliście do ekspozycji. Jeszcze raz gratuluję fantastycznej młodzieży i wielkich Państwa sukcesów edukacyjnych. Z wyrazami szacunku, a przy tym wielkiej sympatii dla sąsiadów- przyjaciół."

--------------------------------------

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

--------------------------------------

oprawa graficzna: Krzysztof Grudziński

foto: Rafał K. Warzecha 

informacja: Biuro Promocji

Pliki do pobrania

TEKST KURATORSKI.doc
doc, 16.5 KB
TEKST KURATORSKI.doc

TEKST KURATORSKI

Pozostałe aktualności