Przejdź do treści

SITES and ROOTS – MIEJSCA i KORZENIE

Opublikowano 29 sty 2024
and
Data
5 — 26 lut 2024
Wernisaż: 05.02.2024 r., godz. 16:00
Miejsce

Galeria Neon ASP Wrocław

CSU.CI
ul. Traugutta 19
Wrocław

SITES and ROOTS – MIEJSCA i KORZENIE, to tytuł w oczywisty sposób nawiązujący do tematyki tożsamości. Źródłem takiego ujęcia dla międzynarodowej wystawy w galerii NEON są właśnie miejsca, których odmienność okazuje się istotna nie tylko w kontekście różnego pochodzenia artystów biorących udział w wydarzeniu. Bywa, iż podkreślają oni swoją przynależność do miejsc, które są w istocie fantasmagoriami lub przestrzeniami o konkretnych parametrach i położeniu na mapie, jednak poprzez swoistą mitologizację, ich charakter pozostaje bliski odrealnieniu.

Nie można tu pominąć również kontekstu miejsc, w których bohaterowie naszej wystawy – twórcy – spotykają się od czasu do czasu i gdzie krzyżują się ich ścieżki. Miejsca owe, specjalnie naznaczone, przesycone są szczególną energią.

SITES and ROOTS – MIEJSCA i KORZENIE

Świat zmniejsza się coraz bardziej, powszechne i proste stają się podróże i przeprowadzki. Również migracje – choć częstokroć kojarzone z nieszczęściem, potrzebą ucieczki – są dziś tematem stale komentowanym, wrośniętym w powszechną świadomość. Nie zapominajmy jednak o tych peregrynacjach, tak istotnych dla wszelkiej wyobraźni, które czyniąc rzeczywistość niezwykle barwną i niejednoznaczną, przenoszą nas do innych wymiarów – miejsc, gdzie równie chętnie zapuszczamy korzenie.

Artyści: Ioannis Anastasiou GR, János Kristóf Bodnár HU, Beata Fertała-Harlender PL, Csaba Fürjesi HU/A, Magda Grzybowska PL, Mariusz Kosiba PL, Vladimír Kovařík CZ, Cecília Kun HU, Alexandra Laurova BY/CZ, Marcin Michalak PL, Eszter Palik HU, Szabina Péter HU, László Sánta HU, Marek Sienkiewicz PL, Jozef Suchoža SK, Kinga Tóth HU, Miroslav Zelinský CZ.

Kuratorzy wystawy: Marek Sienkiewicz, Miroslav Zelinský, Vladimír Kovařík.
Współpraca: Magda Grzybowska

Pozostałe wydarzenia