Mosty / 8. Festiwal Malarstwa

ASP Wrocław
Plac Polski ¾
Wrocław

Zapraszamy na wystawę pt. Mosty znajdującą się w programie tegorocznego 8. Festiwalu Malarstwa. Zobaczyć na niej można prace Artystów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Wystawa stawia pytania o to, jak w warunkach przesilenia migracyjnego i aktualnych kryzysów radzić sobie z różnicami kulturowymi i odnajdywać obszary wspólne.

W czasie pełnym niepokoju i obawy o jutro, społeczeństwa stają coraz bardziej podzielone. Ludzie często posiadają skrajnie odmienne opinie, które wynikają z różnic w wychowaniu, stylu życia, doświadczeniu, są związane z zamożnością i edukacją lub z doborem źródeł informacji. Budujemy mury, wznosimy fortece, umacniamy granice. Fizyczne granice usankcjonowane umowami międzynarodowymi – których nie można przekraczać, granice doboru słów – których nie wolno używać. Niezależnie od tego, jak oceniamy te procesy, każdy gdzieś wyznacza linie, zakreśla obszary zachowań, sytuacji czy poglądów, w obrębie których czuje się bezpiecznie. Przekroczenie tych wewnętrznych Rubikonów wywołuje dyskomfort, ale coraz mniej możliwe jest funkcjonowanie w świecie homogenicznym, bo taki świat nie istnieje.

Trudno nam czasem znaleźć wspólny język z tymi, którzy posługują się tą samą mową i przyswoili tę samą gramatykę. Z drugiej strony pojawiają się obok w sposób nieuchronny ludzie mówiący innymi językami, mający inne tradycje, myślący o wielu sprawach w sposób dla nas niewyobrażalny. Jak uchwycić ten moment, gdy różnice się zacierają i wbrew odmiennościom stajemy się elementami tego samego obrazu? Jak przełamywać bariery przyzwyczajeń, światopoglądu, kultury i odnaleźć przestrzeń do dialogu, współistnienia?

Być może sztuka – jako ta sfera, w której przekraczanie nieprzekraczalnego i obalanie barier są wartościami budującymi – jest w stanie udzielać odpowiedzi, które w innych obszarach są o wiele trudniejsze do odnalezienia.

Mosty

Uczestnicy wystawy: Kalina Bańka-Kulka, Marta Borgosz, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Piotr Kielan, Marian Waldemar Kuczma, Marta Kubiak, Marek Kulig, Miachał Marek, Michał Matoszko, Daria Milecka, Zdzisław Nitka, Joanna Pałys, Tomasz Pietrek, Michał Pietrzak, Marlena Promna, Przemysław Pintal, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Krzysztof Skarbek, Norman Smużniak, Krzysztof Wałaszek.

Miejsce: Aula, Przestrzeń przed Aulą | Plac Polski ¾, Wrocław
Kuratorki: Marcelina Groń, Marlena Promna