Przejdź do treści

Pracownia Projektowania Pisma i Form Wydawniczych

Pracownia Dyplomująca

Pracownia zajmuje się projektowaniem graficznym. Specjalizuje się w projektowaniu krojów pisma i form wydawniczych. Pracownia uczy posługiwania się typograficznymi środkami wyrazu i warsztatem typograficznym oraz projektowania krojów pisma w postaci fontów i szerszych działań z użyciem litery. W aspekcie wydawniczym Pracownia koncentruje się na rozwijaniu i pogłębianiu świadomości i umiejętności studentów w kreowaniu szerokiego spektrum prostych i złożonych form wydawniczych oraz wykształceniu autorskiego języka projektowego. Studenci doświadczają procesu projektowego i realizacyjnego w kontekście indywidualnych i grupowych zadań nakierowanych na współpracę z wydawnictwami, agencjami oraz instytucjami kultury. Pracownia jest otwarta na eksperyment i indywidualne aspiracje studentów.

Przedmioty

Typografia
Projektowanie Graficzne
Formy Wydawnicze

  Zapisy

  Oczekujemy od studentów Pracowni zainteresowania projektowaniem publikacji i projektowaniem krojów pisma oraz zaangażowania w pracę i pogłębianie swoich kompetencji. Podstawowa znajomość programów graficzno-edycyjnych, podstaw technologii poligraficznych oraz druku cyfrowego jest potrzebna do realizacji projektów. Zapisy do pracowni są możliwe poprzez kontakt z prowadzącymi i system elektronicznych zapisów na Uczelni.

  Lektury

  1. Francisco Gálvez Pizarro, Stwórz i złóż. Wprowadzenie do typografii, wydawnictwo d2d
  2. Cristóbal Henestrosa, Laura Meseguer, José Scaglione, Jak projektować kroje pisma. Od szkicu do ekranu, wydawnictwo d2d
  3. Michael Mitchell i Susan Wightman, Typografia książki. Podręcznik projektanta, wydawnictwo d2d
  4. Kimberly Elam, Siatki, czyli zasady kompozycji typograficznej, wydawnictwo d2d
  5. Robert Bringhurst, Elementarz stylu w typografii, wydawnictwo d2d
  6. Andrzej Tomaszewski, Architektura książki, wydawnictwo Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy
  7. Jost Hochuli, Detal w typografii, wydawnictwo d2d 
  8.  Nigel French, InDesign i tekst. Profesjonalna typografia w Adobe InDesign, wydawnictwo Adobe Press