Przejdź do treści

"Mikroekspresje" - Tomasz Dobiszewski

AULA
Opublikowano 14 lis 2020
l.soltys

Tomasz Dobiszewski – Mikroekspresje
doktorat

wystawa: 14.11-28.11.2020 r.

Mikroekspresje to tytuł zaczerpnięty z badań naukowych opartych na rejestracji mimiki. Za pomocą kamery wideo rejestruje się twarz osoby badanej, a program komputerowy przy pomocy algorytmów odczytuje z niej podstawowe emocje: szczęścia, smutku, złości, zdegustowania etc. Mikroekspresje potraktowane zostało jako słowo klucz, w którym nie tylko zawierają się badania oparte na obserwacji mimiki twarzy, ale wszelkie eksperymenty (również te nienaukowe), w których zjawiska, te zależne od czynnika ludzkiego, jak i pozostające poza jego zasięgiem, stały się zaczątkiem do twórczych rozważań i interesujących realizacji artystycznych.

Niniejsza wystawa jest przybliżeniem i podsumowaniem dzieł powstałych w trakcie studiów doktoranckich, jak i przewodu doktorskiego. Strategia, jaką często autor posługuje się w twórczej działalności oparta jest w głównej mierze na artystycznym oswajaniu medium. Eksperymentuje z nowym narzędziem nie tylko po to, by zrealizować prace z przewidywalnym dla owego narzędzia rezultatem, ale stara się przesuwać akcenty na peryferie danej metody i wykorzystywać przyrodzone, chociaż niepodstawowe właściwości urządzeń i technologii, często ciekawsze i nieoczywiste.

Żyjemy w czasach, w których mamy dostęp do niekończącej się ilości danych. Od nas zależy jak je zagospodarujemy, czy będą one służyły tylko czystej zabawie, czy wytwarzaniu atrakcyjnych obiektów sztuki, czy pogłębią naszą refleksję nad otaczającym, często przytłaczającym światem? Należy jednak pamiętać, że wizualizowanie niemożliwych do percepcji zjawisk nie tylko poszerza naszą wiedzę o świecie, ale także pogłębia naszą wyobraźnię i rozwija nasze myślenie wzrokowe.

Wiecej o wystawie Tomasz Dobiszewski – Mikroekspresje


zamieścił: Michał Pietrzak
zdjęcia: Tomasz Dobiszewski, Michał Pietrzak

Pozostałe galerie ASP