Przejdź do treści

2010._ [wirtualna prezentacja]

NEON
Opublikowano 01 mar 2020
l.soltys

2010._ - 11 wspaniałych kobiet

wystawa: wirtualna prezentacja 03.2020 r.

więcej o wystawie:
2010._ - WYSTAWA ODWOŁANA
Wystawa “2010._” 11 wspaniałych kobiet - wirtualna prezentacja
Wystawa "2010._" miałaby swój finisaż w dniu 4 kwietnia 2020 roku.

Podróż sentymentalna jedenastu artystek i projektantek, które ukończyły studia na wrocławskiej ASP w 2010 i 2011

Na przełom marca i kwietnia 2020 w Galerii NEON planowana była wystawa prezentująca prace jedenastu artystek i projektantek, które w 2010 i 2011 roku ukończyły studia na wydziale Ceramiki i Szkła na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wystawa niestety nie doszła do skutku ale poniżej prezentujemy informacje o wystawie i artystkach. Zapraszamy też do wirtualnego obejrzenia prac, które na wystawie miały być prezentowane. 

Wystawa jest prezentowana online w social media na facebooku @2010._ exhibition oraz Instagramie @2010._exhi
Wystawa jest organizowana we współpracy z Kieleckim Centrum Kultury.
Kuratorzy wystawy: Artur Wijata kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Winda oraz pomysłodawczyni Maria Juchnowska.Więcej na temat odwołanej wystawy przeczytacie tu: Artykuł Wystawa "2010._

***

Uczestnicy: Katarzyna Anna Chrzanowska (KashQ Design), Karolina Gorska (Kina Ceramics), Irmina Helak (IMKAdesign), Dorota Jędrusik (Dorota Jędrusik), Karolina Krawczyk (Pangzi Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Dagmara Rybak (DagArtRybak), Monika Skorupska (MOSKO), Barbara Śniegula (Barbara Sniegula design), Małgorzata Wodyńska (COCO Ceramics), Maria Joanna Juchnowska (Marii JJ Design).

Po dekadzie indywidualnej działalności twórczej, większość z jedenastu artystek i projektantek, które studiowały razem, a w 2010 i 2011 roku ukończyły studia, na nowo spotyka się podczas wystawy zbiorowej. Oprócz prezentacji wysokiej jakości ceramiki, malarstwa i designu jest to podróż sentymentalna i ponowny powrót w inne już progi wrocławskiej akademii.

Indywidualna działalność artystyczna każdej z nich, w dziedzinach takich jak: ceramika artystyczna, design, malarstwo oraz malarstwo ilustracyjne, jest dużym sukcesem. Artystki działają niezależnie na tzw “własną rękę”.  Wiele z nich zapoczątkowało swoje autorskie marki i pracownie ceramiczne w Polsce i za granicą. Tworzą i zarazem odnajdują się w świecie globalnej wioski i wymogów dzisiejszego świata, uczą, prowadzą warsztaty, stale rozwijają swoje kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim kreują swój świat w jakim żyją.

Niektóre z artystek zaraz po studiach zamieniły szkło na ceramikę i ilustrację lub ceramikę na malarstwo i w ten sposób dzięki swojej wytrwałości, ciężkiej pracy i talentowi proponują swoją twórczość światu. Wiele z nich czynnie uczestniczy w branżowych targach, marketach i wystawach w Polsce i za granicą, a ich twórczość dociera do globalnego odbiorcy.

Praca niezależnej artystki i projektantki jest pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Coś czego nie widać gołym okiem i czego żadna szkoła, uniwersytet czy akademia nie posiada przepisu na.

Zwykle zaraz po uzyskaniu tytułu magistra następuje przewartościowanie i największy zwrot w karierze każdej absolwentki i absolwenta. Zamiast odpowiedzi pojawia się mnóstwo pytań.

Swoją twórczością prezentowaną podczas wystawy “2010._” w sposób pośredni i bezpośredni artystki udzielają odpowiedzi jak wiele jest indywidualnych dróg kariery i twórczości i nie ma jednego, właściwego przepisu na spełnienie artystyczno-twórcze i związany z tym sukces.

____

zamieścił: AZG / Michał Pietrzak
zdjęcia: archiwum artystów / Michał Pietrzak

Pozostałe galerie ASP