Przejdź do treści

Zdzisław Nitka: "Hommage a Lüpertz"

Ogłoszenie
Opublikowano 17 sty 2008

W budynku ASP przy Pl.Polskim możemy na I piętrze tuż obok gabinetu Rektora oglądać wystawę Zdzisława Nitki pod tytułem "Hommage a Lüpertz".

Ekspozycja pedagoga naszej szkoły jest wyrazem sympatii dla Markusa Lüpertza. Niemiecki artysta jest jednemu z głównych przedstawicieli ekspresjonizmu za naszą zachodnią granicą, który obok takich twórców jak Baselitz czy Kieffer współtworzył Neue Wilde. W październiku 2006 roku Markus Lüpertz został doktorem honoris causa naszej szkoły a kilka miesięcy później poprowadził warsztaty z rysunku, które pośród studentów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Większą część ekspozycji stanowią zdjęcia dokumentujące właśnie te dwa wydarzenia, uzupełnione o wycinki z gazet a także kilka prac Zdzisława Nitki w tym portretu Lüpertza. Tytuł wystawy napisany i narysowany przez Nitkę na kartce wyrwanej z notatnika i potem przypiętej szpilkami do tablicy, podobnie jak zdjęcia i wycinki prasowe, decyduje o ekspresjonistycznym stylu tej prezentacji. Tekst: Michał Marek

Pozostałe aktualności