Zbigniew Rybczyński nowym doktorem honoris causa ASP we Wrocławiu

Opublikowano 23 cze 2023
and
Zbigniew Rybczyński - doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

W dniu 21. czerwca 2023 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu podjął jednogłośnie uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa naszej Uczelni Zbigniewowi Rybczyńskiemu.

Zbigniew Rybczyński jest wybitnym artystą multimedialnym, badaczem i odkrywcą; pionierem w zakresie eksperymentów animacyjnych, filmowych i technologicznych. Jest zdobywcą ponad 40 prestiżowych międzynarodowych nagród, na czele z Oscarem przyznanym w 1983 r. za najlepszy krótkometrażowy film animowany – „Tango”. Jego twórczość charakteryzuje prawdziwa – głęboka synergia, zachodząca pomiędzy sztuką, nauką i technologią. Dlatego też często porównywany jest do geniuszy epoki Renesansu. (z recenzji dr hab. J. Jernajczyka)

Uroczyste wręczenie dyplomu nastąpi 9. października 2023, podczas inauguracji roku akademickiego w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim.

Poniżej zamieszczamy życiorys Artysty oraz trzy recenzje sporządzone w związku z procedurą nadania tytułu doktora honoris causa.

Attachments

Życiorys Zbigniewa Rybczyńskiego