Przejdź do treści

Wybrzmienie

Konkurs
Opublikowano 19 cze 2024
and
Ogólnopolski Konkurs Sztuki pt. Wybrzmienie

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki pt. Wybrzmienie. Prace wykonane w dowolnej technice można składać do 31 lipca.

Człowiek nie mający w sobie muzyki,
Którego nie wzrusza słodycz zgodnych tonów,
Jest zdolny do zdrady, rozboju, do podstępu,
Poruszenia jego zmysłów są jak noc głuche,
Pragnienia mroczne jak Ereb,
Nie wierz żadnemu z nich!
– Wsłuchuj się w muzykę.

William Shakespeare

IV Konkurs Sztuki z cyklu Nowe Sytuacje jest otwartym konkursem ogólnopolskim skierowanym do studentów oraz absolwentów kierunków artystycznych szkół wyższych do 45 roku życia. Celem konkursu, tak jak poprzednich, jest prezentacja postaw artystycznych zarówno wobec otaczającej, jak i odczuwanej rzeczywistości, których wyrazem będą prace wykonane w różnych technikach. Otwarta na różnorodne media formuła uczestnictwa ograniczona jest jedynie tegorocznym tematem Wybrzmienie.

Kiedy słyszymy, że coś wybrzmiało – myślimy nie tylko o zakończeniu brzmienia czegoś lub zaprzestaniu bycia słyszalnym. Wybrzmieć to znaczy również zostać usłyszanym, ale też wyrazić coś w sposób szczególny.

Ogólnopolski Konkurs Sztuki pt. Wybrzmienie

W traktacie O duchowości w sztuce wybitny przedstawiciel malarskiego abstrakcjonizmu W. Kandinsky napisał:

Ogólnie zatem biorąc kolor jest sposobem na wywieranie bezpośredniego wpływu na duszę. Kolor jest klawiszem. Oko jest młoteczkiem. Duch zaś wielostronnym fortepianem. W ten sposób staje się także jasne, że harmonia barw musi być ufundowana tylko na zamierzonym poruszeniu ludzkiej duszy. Jest to fundament, który nazwiemy zasadą wewnętrznej konieczności.

Ponieważ ton muzyczny ma bezpośredni dostęp do duszy, a kolor i forma stanowią w głębi echo przeżycia, niech sztuka Wasza dzisiaj wybrzmi i ukaże to co najgłębsze.

Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace (mogą być wieloelementowe) odpowiadające na temat tegorocznej edycji.

Wszystkie wyróżnione prace będą prezentowane podczas wernisażu i na wystawie w Galerii w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną ufundowaną przez Fundację Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych „iki” oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Szczegóły Konkursu opisane są w Regulaminie Konkursu (do pobrania poniżej wraz z Kartą Zgłoszenia). Więcej informacji można uzyskać drogą mailową: fundacja.iki.konkurs@gmail.com.

Do pobrania

Regulamin konkursu
pdf, 102.64 KB
Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa
pdf, 30.67 KB
Karta zgłoszeniowa

Pozostałe aktualności