Przejdź do treści

W JEDNYM KAWAŁKU

Ogłoszenie
Opublikowano 05 Maj 2020

Wystawa dydaktyków ASP we Wrocławiu - 05-31.05.2020

Zapraszamy do obejrzenia realnej wystawy w wirtualnej galerii.

https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/896802/w-jednym-kawa%C5%82ku

***

„...ma pan przywieźć naszych chłopców z powrotem w jednym kawałku..."

Peter Grimsdale, Battlefield 4: Odliczanie do wojny

***

W jednym kawałku, to wirtualna prezentacja prac, będących artystyczną odpowiedzią na sytuację pandemii koronowirusa COVID-19 SARS-CoV-2.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali dydaktycy Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W wystawie bierze udział dwudziestu pięciu artystów, prezentując prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, filmowe i graficzne; prace poważne i żartobliwe, uniwersalne i osobiste – takie, które oddają ducha czasu społecznej kwarantanny.

 „Wojna w Syrii, problem uchodźców z terenów zagrożonych głodem, gwałtowne topnienie lodowców, za chwilę susza, największy kryzys gospodarczy od lat 30-tych i kto wie co jeszcze. Utknęliśmy w domach i dzielimy się na tych, których obecna sytuacja uszczęśliwia i na tych, którzy boleśnie odczuwają dyskomfort (słusznie lub nie) narzuconych przez władze ograniczeń. Przy kanapie rośnie sterta jeszcze nieprzeczytanych książek, Netflix zasypuje chętnych najnowszymi serialami, wieczorem wskoczymy na jakiś webinar, a do południa trochę popracujemy zdalnie. Mogło by gorzej, ale zegar tyka, czy na pewno już za chwilę będzie lepiej? Dla części z nas, nadchodzący czas jawi się jako oczekiwany moment ważnych przekształceń społecznych, w wyniku których zapanuje równość, wolność i braterstwo, a bogaci wpuszczą do swoich ogrodów cały ten „zbędny motłoch" - swoich braci i siostry. Inni z kolei nie mogą spokojnie zasnąć wiedząc, że zgodnie z dotychczasową dobrą tradycją, majętni w czasie kryzysu zwielokrotnią swoje zyski, zbudują wyższe mury, a biedota wróci do czasów epoki kamienia łupanego, podczas gdy policja i wojsko zapewni nam porządek, nowy porządek. Tak czy siak, raczej mamy przed sobą kilka trudnych chwil i nie do końca jest pewne, czy wyjdziemy z tego cało. Na szczęście mamy papieża Franciszka, który rozwija konieczny w takich okolicznościach wątek kary za grzechy /wobec zielonej planety/ co pozwala spojrzeć na całość bardziej logicznie. Ci, którym zbrakło wsparcia w jego słowach, mogą odnaleźć je w necie, wskakując w jego trzewia jeszcze przed śniadaniem i nie wychodząc już z niego niepotrzebnie. Ale też mamy - na szczęście (to już drugie, albo nawet trzecie „na szczęście") – możliwość wykorzystania siły sprawczej opowieści i znaków, czegoś, co nazywamy sztuką, a inni muzyką, poezją...„

 Przemek Pintal, fragment tekstu zaproszenia do udziału w wystawie.

 ***

Wystawa będzie dostępna dla publiczności w dniach 05-31.05.2020

Kuratorzy:

Wojciech Pukocz, Przemysław Pintal, Marta Borgosz, Jacek Jarczewski

Uczestnicy wystawy:

Marta Borgosz, Jacek Dłużewski, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marek Jakubek, Jacek Jarczewski, Paweł Jarodzki, Anna Maria Kramm, Dilay Kocogullari, Marek Kulig, Paweł Lewandowski-Palle, Michał Marek, Janusz Merkel, Daria Milecka, Joanna Nowińska, Jarosława Pabich-Szmyt, Przemek Pintal, Marlena Promna, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Krzysztof Wałaszek


 zamieściła AZG

Pliki do pobrania

katalog_05_05_2020.pdf
pdf, 8.03 MB
katalog_05_05_2020.pdf

Katalog

Pozostałe aktualności