Przejdź do treści

Video Mapping Festival #6 / IBSIC – Image Beyond the Screen International Conference – Lille France

Fotorelacja
Opublikowano 22 Maj 2023
and
Video Mapping Festival #6 Lille we Francji, zdj. Robert Sochacki

Po raz kolejny studenci wrocławskiej Akademii mieli możliwość udziału w Video Mapping Workshop Lille and Arenberg Creative Mine w ramach Video Mapping Festival #6 Lille we Francji organizowanego przez Video Mapping European Center.

Tegorocznym tematem warsztatów było „conflict of interest”. Dzięki osobistemu zaangażowaniu naszego wykładowcy dra Roberta Sochackiego i porozumieniu jakie zawarł z organizatorem Rencontres Audiovisuelles – Video Mapping European Center nasza studencka reprezentacja mogła bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach. W wyniku konkursu organizowanego przez organizatora francuskiego do Lille pojechali przedstawiciele Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów oraz Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii:

  • Iga Bujarkiewicz [Grafika]
  • Dominika Firla [Scenografia]
  • Adela Górna [Sztuka Mediów]
  • Justyna Kazanecka [Grafika]
  • Bogna Korabiewska [Sztuka Mediów]
  • Arkadiusz Potasiński [Grafika Projektowa]

Dr Robert Sochacki podczas Video Mapping Festival #6 był członkiem jury konkursu Video Mapping Contest, oraz jednym z dwóch moderatorów grupy dyskusyjnej podejmującej temat "Improving the situation of teaching and research in the field of Video Mapping / Projection Art in Education” w ramach IBSIC conference – Image Beyond the Screen International Conference.

Video Mapping Workshop Lille And Arenberg Creative Mine

Iga Bujarkiewicz [Grafika]:

Najważniejsze dla mnie na festiwalu Video Mappingu w Lille były spotkania z ludźmi z uniwersytetów z całego świata – m.in. Niemiec, Kostaryki, Maroko, Włoch, Francji. Spędzaliśmy ze sobą całe dnie, przez 10 dni. Każdy zajmował się innym obszarem sztuki, więc mogliśmy wymieniać się doświadczeniami, porównywaliśmy też swoje zwyczaje kulturowe, uczyliśmy się słów w innych językach i bardzo się ze sobą zaprzyjaźniliśmy. Okazało się, że mimo wielu różnic kulturowych można myśleć tak samo, wspierać się, pracować w jednym zespole i wymyślać nowe projekty. Ten wyjazd otwiera głowę na całą różnorodność świata i naprawdę smutno było wyjeżdżać z Lille.

Adela Górna [Sztuka Mediów]:

Wyjazd na warsztaty do Lille był dla mnie wyjątkową szansą do rozwoju. Praca w grupie z artystami z różnych stron świat była niezwykle poszerzającym horyzonty doświadczeniem, zarówno pod względem artystycznym jak i po prostu przez powstałe między studentami więzi. Po wspólnej pracy nad festiwalową animacją, oglądanie jej na ścianie budynku na Festiwalu Videomappingu w Lille było niezapomnianym przeżyciem i wielką satysfakcją dla całej grupy. Ponadto Festiwalowi towarzyszyły ciekawe konferencje artystów aktywnie działających na światowym rynku mappingu, z których wyciągnąć można było wiele inspiracji dla własnych działań artystycznych.

Justyna Kazanecka [Grafika]:

Jeśli będziecie mieć okazję na warsztaty w Lille, skorzystajcie z nich koniecznie! To, co zapamiętam z nich na pewno to fantastyczni, otwarci ludzie, chcący dzielić się swoim doświadczeniem i zainteresowaniami. To miejsce dla miłośników nie tylko video mappingu. Główna część warsztatów to 4 dni pracy nad animacją podczas których zostaliśmy połączeni w międzynarodowe ekipy. W tym roku głównym tematem był konflikt interesów.
Różnorakie umiejętności i pomysły a także postrzeganie kultur z różnych zakątków świata, były mieszanką nie tyle wybuchową co wyrazistą i twórczą. Każda z realizacji była więc inna i "własna", wykonana w różnych technikach animacji. Podczas konferencji rozpoczynających festiwal najciekawszym punktem dla mnie było wykorzystywanie videomappingu w ramach aktywizmu klimatycznego.

Bogna Korabiewska [Sztuka Mediów]:

Wyjazd na warsztaty okazał się niesamowitą przygodą jak i szansą na rozwój. Myślę, że poznane tam osoby, zarówno studenci jak i organizatorzy, stworzyli wspaniałą atmosferę. Kontakt z osobami z najróżniejszych zakątków świata wzbogaci każdego; Nie mówiąc już o okazji zobaczenia własnego dzieła na wyjątkowym i prestiżowym festiwalu. Jest to zdecydowanie świetna okazja na wyjście z własnej strefy komfortu i współpracę z innymi artystami. Mam nadzieję, że nabyte tam kontakty zostaną ze mną na dłużej.

Arkadiusz Potasiński [Grafika Projektowa]:

Warsztaty we Francji sprzyjały poszerzaniu wiedzy i umiejętności, zdobywaniu doświadczenia praktycznego oraz nawiązywaniu kontaktów. Jestem osobą, która bardzo ceni sobie pracę w grupie dlatego bardzo się cieszę z możliwości jakie niósł za sobą ten wyjazd. Możliwość wymiany zdań na temat sztuki, poznanie nowych osób oraz, jak już pisałem wcześniej, współpraca z artystami z różnych części Europy są dla mnie najważniejszą częścią tego wydarzenia. Cztery dni spędzone na pracy nad videomappingiem były ciężkie ale bardzo owocne. Wszyscy na koniec wyjazdu jednogłośnie obiecaliśmy sobie, że jeśli którykolwiek z nas wpadnie kiedyś na pomysł kolejnej współpracy to ma śmiało pisać. Myślę że to doskonale opisuje atmosferę jaka tam panowała.

Video Mapping Festival #6 / IBSIC

Image Beyond the Screen International Conference – Lille France / Video Mapping European Center

Jak zwykle nie zabrakło gwiazd podczas prezentacji na IBSIC conference – Image Beyond the Screen International Conference. W tym roku moją uwagę przykuł Klaus Obermaier, artysta z Wiednia, który już w latach ’90 ubiegłego wieku wykorzystywał projektory do swoich performance wykonywanych wraz z Chris Haring. 

Kolejnym artystą był Joanie Lemercier [Belgium, France], który wraz z kuratorką Juliette Bibasse [Belgium, France] dzielił się swoim doświadczeniem z przekraczania granic i wspierania swoimi działaniami grup ekologicznych aktywistów. To było bardzo interesujące wystąpienie, które pokazuje, że mapping nie tylko jest formą dekoracyjną, festiwalowej domeny, ale może służyć także podejmowaniu bardzo istotnych tematów w dyskusji publicznej.

Na naszym gruncie takie tematy podejmuje NOKS collective (Robert Sochacki jest członkiem i założycielem tego kolektywu), czy działania One Night Public Gallery

Z ogromną przyjemnością byłem członkiem grupy roboczej podczas IBSIC conference podejmującej temat przyszłości edukacji w zakresie wideo mappingu/projekcji. Uważam i podczas naszych rozmów zgodnie razem doszliśmy do zdania, że technologia, umiejętności to jedno, ale bez podejmowania dyskusji co z treścią to będziemy jedynie rzemieślnikami w tym zakresie, a gdzie w tym sztuka, która naszym zadaniem powinna się angażować.

Tym bardziej cieszy mnie werdykt jury konkursu, którego byłem częścią Video Mapping Contest – Video Mapping Festival #6 Lille we Francji.

lista nagrodzonych: videomappingfestival.com 
FB VideoMappingFestival

więcej o projekcie: videomappingfestival.com 

Za rok kolejny festiwal i kolejne warsztaty – bądźcie aktywni i uważni.

Pozostałe aktualności