" Po żydowskich śladach"

Opublikowano 14 kwi 2008

Środa 16 kwietnia ,godz 18.00 ,księgarnia Złe Wychowanie, pl. Kosciuszki 12 wiecej na www.zlewychowanie.pl i znacznie..

16 kwietnia, środa 18:00 Wernisaż wystaw: Holokaust – czemu nie? – antysemickie napisy na ulicach Wrocławia w fotografii Marii Zaporowskiej; Żydowski Wrocław – zabytki architektury i sztuki cmentarnej na zdjęciach Tomasza Jankowskiego (można je oglądać także na stronie: http:// breslau1930.net); Murki i Piaskownice – prezentacja projektu dotyczącego wykorzystania starych płyt nagrobnych jako budulca w Szczecinie – Karolina Freino. 18:30 Dyskusja: Po żydowskich śladach – o rzeczywistej i postrzeganej obecności śladów kultury społeczności żydowskiej, a także o odrodzeniu tej kultury w Polsce; udział wezmą Autorzy wystawy. 17 kwietnia, czwartek 18.30 Pokaz filmu HaNoszrim, reż. Marian Hirschorn, Dania 1983. 19:30 Dyskusja: od Kwietnia do Marca – w 65. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Organizacja życia społeczności żydowskiej w Polsce od Zagłady do wygnania z PRL-u, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. O tym, jacy ludzie wyjechali z Polski w Marcu rozmawiają Marcin Starnawski (DSWE, Recykling Idei), Marcin Szydzisz (Instytut Stosunków Międzynarodowych UWr) oraz Ewa Waszkiewicz (Instytut Politologii UWr). 22 kwietnia, wtorek 18.30 Spotkanie autorskie z Joanną Wiszniewicz, Autorką książki Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, wyd. Czarne. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Jagodzińska (Zakład Studiów Żydowskich UWr). Życie przecięte - to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu oral history. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce. Mówią o czasach szkoły i dojrzewania. Opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec - i kim są po Marcu. Wszystkie spotkania w klubie i księgarni Złe Wychowanie – pl. Kościuszki 12, Wrocław Cały czas trwa kiermasz książek, w tym judaików, z 10% rabatu! Patronat objęli: Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego Koło Naukowe "Sznirele Perele" przy Zakładzie Studiów Żydowskich Fundacja Bente Kahan Synagoga pod Białym Bocianem - Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wroclawiu ZAPRASZAMY! Informację przysłała : Karolina Freino.