Przejdź do treści

Olena Matoshniuk, niePokój

Opublikowano 19 sie 2022
azg
Matoshniuk_niePokój
Data
26 sie — 9 wrz 2022
Miejsce

Galeria Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 26 sierpnia o godz. 19.00 w Galerii Arttrakt.

Wystawa Oleny Matoshniuk jest kolejną odsłoną jej twórczości. Pierwotny projekt artystyczny, który miał być realizowany w ramach programu stypendialnego MKiDN Gaude Polonia i pomysł prezentacji prac był inny i dotyczył kwestii relacji polsko-ukraińskich. Odnosił się też do analizy pojęcia sacrum i profanum w obydwu naszych kulturach. Życie jednak zweryfikowało te idee. Aktualna prezentacja niePokój, która jest prezentowana we wnętrzach Galerii Arttrakt, stanowi swoisty dokument dotyczący tragedii, która dzieje się na naszych oczach. Olena protestuje i z całą mocą sprzeciwia się złu. To moment, w którym przerażenie przeobraża się w jej systematyczną, totalną walkę. Jak sama mówi jest to jej front - front sztuki. Wykorzystując różnorodne media, w tym działania performatywne, symbolicznie wyraża to co powinno nami wstrząsnąć, sprowokować do refleksji dotyczącej ogólnej kondycji naszego świata. Do zadania nam trudnego pytania, dlaczego homo homini lupus est… W ekspresyjny sposób wyraża swój sprzeciw, starając się jednocześnie do minimum zredukować użyte środki wyrazu. Dominującym kolorem w tym przypadku staje się czerwień. Specyficzny jej rodzaj. Kolor życia i śmierci.

prof. Marian Waldemar Kuczma

***

OLENA MATOSHNIUK, urodzona w Łucku gdzie się kształciła i rozwijała twórczo. W 2007 r. ukończyła tam Szkołę Plastyczną, a w 2016 r. obroniła dyplom Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, dwukrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, oraz dwukrotna finalistka ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.

Strona autorska: https://www.facebook.com/olenamatoshniuk

***

Partnerzy:
Narodowe Centrum Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

 

Patronat medialny:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu stypendialnego MKiDN Gaude Polonia

Matoshniuk_niePokój
Olena Matoshniuk, Niepokój, olej na płótnie, dyptyk, 120x80 cm, 120x120 cm, 2022 r.
Olena Matoshniuk, Niepokój, olej na płótnie, dyptyk, 120 x 80 cm, 120 x 120 cm, 2022 r.

Pozostałe wydarzenia