Przejdź do treści

Obrona Granic Oleny Matoshniuk

Fotorelacja
Opublikowano 28 lip 2023
azg

W przestrzeniach Bulvary, we współpracy z Krupa Art Foundation, w dniu 4 lipca 2023 r. odbyła się obrona pracy magisterskiej Granice Oleny Matoshniuk.

W trakcie pokazu odbył się performance Brzemię, który jest częścią prezentowanej wystawy Granice | Кордони odnoszącej się bezpośrednio do traumy wojennej i aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Artystka buduje narrację na pograniczu malarstwa, wideo i performance, przekraczając granice blejtramu, ekranu i ciała.

Tworzenie sztuki w czasie wojny to nie tylko okazja do refleksji nad traumatycznym doświadczeniem historycznym, ale także potężna forma oporu. Ta myśl z opisu wystawy Об'єднані w PinchukArtCentre w Kijowie, stało się mottem przewodnim w trakcie pracy nad wystawą i pracą dyplomową Granice. Jak mówi sama autorka, po otrząśnięciu się z chwilowego paraliżu rozpoczęła walkę, a jej wewnętrzna potrzeba krzyku znalazła tu ujście. Swoje początkowe poczucie przerażenia, złości i bezradności przekuła w oręż, którym walczy na swoim osobistym Froncie Sztuki. Jej działania są zdeterminowane niezwykle trudną sytuacją w jakiej znaleźli się jej bliscy i ojczyzna. Wszystkie granice zostały już przekroczone, te państwowe, moralne i wytrzymałościowe.

Promotor części I i pisemnej: prof. Marian Waldemar Kuczma
Promotor części II: dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP
Aneks pod kierunkiem: prof. Wojciech Pukocz

Wystawę można oglądać do 27 sierpnia 2023 r. w Bulvary
Krupa Art Foundation, ul. Księcia Witolda 11-31 pawilon 10, Wrocław

Olena Matoshniuk, urodzona w Łucku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pracownia prof. Mariana Waldemara Kuczmy, oraz Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Uczestniczka licznych plenerów artystycznych, warsztatów oraz animatorka szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Stypendystka programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, trzykrotna beneficjentka Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii Sztuka, oraz jego dwukrotna finalistka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.

Strona autorska: www.facebook.com/olenamatoshniuk oraz www.instagram.com/olena_matoshniuk_art

Pozostałe aktualności