N-glass (Now is time to New Glass)

Opublikowano 07 sie 2020

“Weekend ze szkłem w S.T Orle“ Izerski plener transgraniczny artystów szkła w dawnej osadzie hutniczej Carlsthal

N-glass jest inicjatywą nowego pokolenia artystów szkła, pragnących kultywować tradycje regionalne pogranicza polsko-czeskiego w ramach otwartych pokazów technik szklarskich w Osadzie Orle w Górach Izerskich.

Tematem przewodnim pleneru są legendy, baśnie i podania związane z Górami Izerskimi.

Góry Izerskie od wieków budziły respekt. Groźne podczas surowej pogody, tajemnicze gęste lasy, pędzące szaleńczo potoki i kuszące tu i ówdzie skarby, pobudzały wyobraźnię śmiałków co się w Góry Izerskie zapuścili i narazili się na spotkanie z Duchem Gór. Magia Gór Izerskich od stuleci wiąże się z wytwarzaniem materiału imitującego skamieniały lód. Huty szkła powstawały w małych osadach, dając pracę okolicznym mieszkańcom. Alchemicy niczym czarodzieje znali receptury mieszania kwarcu i tlenków metali, zmieniając je w płynną masę, do tworzenia szklanych wyrobów, które cenione były wśród szlachty i bogatych mieszczan.

Izerski plener transgraniczny artystów szkła w dawnej osadzie hutniczej Carlsthal jest wydarzeniem towarzyszącym projektowi e-Glass Festival.

Miejsce: Stacja Turystyczna ORLE, Szklarska Poręba

Termin: 14-16 sierpnia 2020, od 12:00 do 18:00

Kuratorzy projektu: Natalia Dzidowska i Natalia Komorowska

Pokazy techniki witrażowej: Natalia Dzidowska

Pokazy techniki szklanej mozaiki: Paulina Kaleta

Formowanie szkła na palniku gazowym: Weronika Sroczyńska

Pokazy dmuchania szkła przy piecu plenerowym: Jakub Kwarciński Wojciech Boś i Natalia Komorowska

Szklany ślad: pamiątka z Gór Izerskich.

Warsztaty tworzenia zielonego sekretnika: Jagoda Nowak-Bieganowska

Organizatorem wydarzenia: Związek Artystów Szkła

Współorganizatorzy: Stacja Turystyczna Orle, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Koło Naukowe Studentów Katedry Szkła "Poziom 2" Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Partnerzy: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Towarzystwo Izerskie

Partnerzy medialni: Dobre Wnętrze, Szkło i Ceramika, Góry Izerskie, Szklarska Poręba

Projekt dofinansowano z Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków współorganizatorów: S​tacja Turystyczna Orle, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

zamieściła: AN

Program N-glass_0.docx