Matematyka i Sztuka 2023

Opublikowano 11 gru 2023
azg

środę 13 grudnia 2023 o g. 17.00, podczas wernisażu w galerii Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. F. Joliot–Curie 15), dowiemy się kto został laureatem pierwszej edycji konkursu: MATEMATYKA I SZTUKA 2023. Zostaną także wręczone nagrody laureatom I etapu konkursu – studentom Wydziału Matematyki i Informatyki UWr.

"Wystarczy jeden" to temat zaproponowany w I etapie konkursu: MATEMATYKA I SZTUKA 2023 przez Łukasza Rębisza – laureata I miejsca, studenta Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, który napisał: „Hasło konkursu odnosi się do sposobu obalania twierdzeń ogólnych w matematyce. W celu udowodnienia fałszywości twierdzenia ogólnego wystarczy podać jeden kontrprzykład – obiekt matematyczny spełniający założenia twierdzenia, dla którego nie jest spełniona teza."[...]

51 studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu odniosło się do powyższego tematu i wypowiedziało za pomocą języka plastycznego: grafiki, fotografii, malarstwa i filmu. Jury konkursu składającego się z przedstawicieli wspomnianych wyżej uczelni wybrało w II etapie konkursu trzech laureatów i wytypowało 18 prac do wystawy pokonkursowej.

Matematyka i Sztuka

Prace plastyczne były zróżnicowane nie tylko jeśli chodzi o wybór środków, ale także pod względem ich pól interpretacji. Niektóre były zgodne ze wskazówkami podanymi przez Łukasza Rębisza („W przypadku ukazania tej idei w postaci pracy plastycznej można stworzyć dzieło, w którym pewien element wyróżnia się spośród jednolitego otoczenia, grupy osób lub przedmiotów o podobnych cechach itd. Wyróżniający się element powinien być dominujący, kontrastujący z otoczeniem oraz przyciągać uwagę widza."), inne wydają się być zakamuflowane jeśli chodzi o przekaz, są też takie, których znaczenie wydaje się być potraktowane opacznie względem hasła konkursowego, ostatecznie są i takie, które odnoszą się do twierdzeń i odkryć matematycznych. Ta różnorodność interpretacji ukazuje otwartość umysłów artystycznych i skłonność do poszukiwania niestandardowych rozwiązań, co w szerokim spojrzeniu dowodzić może tego, iż maszyneria świata jest logiczna, oparta na matematycznych zasadach.

Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn

Uczestnicy wystawy: Klara Bardian, Julia Borowiecka, Zuzanna Dobras, Ewa Grzesińska, Palina Matsveyuk, Patrycja Klepczarek, Maja Koszyca, Alena Liavontsyeva, Kalina Lis, Iwaniuk Marysia Martyna Piętka, Gabriela Popowicz, Wiktoria Puławska, Zuzanna Rudkowska, Michał Sieczka Wiktoria Szulak, Katarzyna Witek, Daria Teresa Wyrwa.