Przejdź do treści

Dokąd zmierzamy?

Fotorelacja
Opublikowano 25 Maj 2023
im

W Noc Muzeów 20 maja 2023 w Galerii Evangelik w Ziębicach została otwarta wystawa Dokąd zmierzamy? prezentująca prace Artystów-Dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wystawa jest 3 odsłoną projektu pt. Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, realizowanego w pierwszej połowie 2023 roku w trzech instytucjach kultury działających na terenie Dolnego Śląska i okolic. Stawiane w projekcie pytania nawiązują do tytułu obrazu postimpresjonistycznego malarza Paula Gauguina. Prowokują namysł nad kondycją współczesnego człowieka, jego uwarunkowaniami i doświadczeniem, a także potrzebami, aspiracjami i przyszłością. Wystawa w Galerii Evangelik koncentruje się na ostatnim ze wspomnianych pytań, podejmując zagadnienie przyszłości człowieka i jego losu. Okazuje się, że na pytanie Dokąd zmierzamy? nie ma jednej dobrej i kompletnej odpowiedzi. Stąd też duże zróżnicowanie formy, jak i treści prac składających się na wystawę. Niektórzy artyści poruszają się w sferze emocji bądź odwołują się do form abstrakcyjnych. Inni analizują kondycję ludzką, przedstawiają ludzkie ułomności lub potencjał. Każdy odsłania swój fragment wielkiej mozaiki stanów, sytuacji, odczuć, formujących nas i składających się na to, dokąd zmierzamy. Poprzednie prezentacje – na Dworcu Kulturalnym Wieluń Dąbrowa oraz w Galerii na piętrze w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury – stawiały sobie za cel zbadać aktualny stan ludzkości, tożsamość człowieka, jego korzenie i pochodzenie. 

Pomysłodawcami i kuratorami projektu są dydaktycy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Jarosław Grulkowski, Marcelina Groń, Marta Szymczakowska i Krzysztof Andrzej Wałaszek. Do uczestnictwa w projekcie zaprosili artystów z Wydziału Malarstwa wrocławskiej ASP. 

Uczestnicy wystawy: Alicja Pruchniewicz, Adam Chmielowiec, Andrzej Rafałowicz, Anna Kramm, Anna Szewczyk, Daria Milecka, Jacek Jarczewski, Janusz Jaroszewski, Janusz Merkel, Jarosław Grulkowski, Jarosława Pabich-Szmyt, Joanna Jamrozińska, Joanna Pałys, Karol Babicz, Krzysztof Wałaszek, Łukasz Huculak, Marcelina Groń, Marek Kulig, Marlena Promna, Marta Borgosz, Marta Szymczakowska, Norman Smużniak, Patrycja Mikołajczak, Patrycja Sap, Paweł Lewandowski-Palle, Piotr Kielan, Piotr Saul, Piotr Tyszkowski, Sonia Ruciak, Sylwia Mucha, Tomasz Wiktor, Wojciech Lupa, Wojciech Pukocz

Wystawę można oglądać do 12 czerwca 2013.

Pozostałe aktualności