Przejdź do treści

Dno

Fotorelacja
Opublikowano 17 sty 2024
im
Fotorelacja z wernisażu wystawy Dno

Podwodna powierzchnia skorupy ziem­skiej kryje nadal wiele tajemnic. Człowiek zdołał bowiem postawić swoją stopę na Księżycu, zacząć badać odległe przestrzenie kosmosu, ale na własnej planecie po­zostawił nieodkryte głębie oceanów.

Według niektórych źródeł, do tej pory zbadano mniej niż 5% obszaru dna oceanicznego, a przecież powierzchniowo oceany pokrywają około 70% naszej planety. Ciśnienie na dnie oceanu sprawia nam więcej trudności, niż poruszanie się w całkowitej próżni przestrzeni kosmicz­nej. Odizolowane głębiny zakreśliły więc swoje mapy jedynie w naszej wyobraźni.

Choć osobiście nie dotarliśmy jeszcze do najbardziej odizolowanych fragmentów naszej planety, to czy dotarły tam efekty naszej działalności? Plastikowe odpady, śmieci, liny rybackie?

Instalacja jest połączeniem zmagań z rze­czywistością i pozostawieniem za sobą przeszłości, aby móc otworzyć się na nowe inspiracje. Chcąc, nomen omen, zgłębić temat, artystki przeanalizowały problem niszczącej działalności człowie­ka. Owocem tego jest seria rzeźb tworzą­cych razem projekt ,,DNO''.

Paulina pragnie połączyć rzeczywistość znad powierzchni rozciągając ją do coraz niższych poziomów pod sobą. Pełzające liny podporządkowują swój kształt otaczającej je wodzie. Ciągnięte coraz to głę­biej przez fale i prądy morskie. Tam gdzie, zaczyna się tajemnica, produkt człowieka nagle zamienia się w organiczną formę, która budzi ciekawość innych zwierząt.

Tworząc swoją serię prac Urszula inspiro­wała się gonitwą myśli, lękami, koszmara­mi, depresją. Wnioski postanowiła prze­kuć w organiczne formy. Każda z rzeźb za­chwyca swoją strukturą, organicznością i swoistym przypadkiem naśladując naturę. Przedstawienie niechcianych myśli w ten sposób pobudza wyobraźnie i zadaje pytanie: a jak wyglądają twoje myśli?

Autor plakatu: Oskar Francuz

Artystki: Paulina Francuz i Urszula Urbanik

Kurator: Arkadiusz Potasiński

Wyspa Tamka - Art Hub, Galeria u Agatki, III piętro lok. 58

Wernisaż odbył się 11.o1.2o24 o 19:oo

Spotkanie autorskie 25.o1.2o24 o 19:oo

Zdjęcia:  Jakub Kochański, Paulina Francuz

Pozostałe aktualności