Przejdź do treści

DNO

Opublikowano 12 sty 2024
and
Wystawa studentek kierunku Rzeźba, Pauliny Francuz i Urszuli Urbanik pt. DNO.
Data
11 — 30 sty 2024
Wernisaż: 11.01.2024 r., godz. 19:00
Miejsce

Galeria u Agatki | Art Hub

Wyspa Tamka
III piętro, lok. 58

Zapraszamy na wystawę studentek kierunku Rzeźba, Pauliny Francuz i Urszuli Urbanik pt. DNO.

Podwodna powierzchnia skorupy ziem­skiej kryje nadal wiele tajemnic. Człowiek zdołał bowiem postawić swoją stopę na Księżycu, zacząć badać odległe przestrzenie kosmosu, ale na własnej planecie po­zostawił nieodkryte głębie oceanów.

Według niektórych źródeł, do tej pory zbadano mniej niż 5% obszaru dna oceanicznego, a przecież powierzchniowo oceany pokrywają około 70% naszej planety. Ciśnienie na dnie oceanu sprawia nam więcej trudności, niż poruszanie się w całkowitej próżni przestrzeni kosmicz­nej. Odizolowane głębiny zakreśliły więc swoje mapy jedynie w naszej wyobraźni.

Choć osobiście nie dotarliśmy jeszcze do najbardziej odizolowanych fragmentów naszej planety, to czy dotarły tam efekty naszej działalności? Plastikowe odpady, śmieci, liny rybackie?

Wystawa studentek kierunku Rzeźba, Pauliny Francuz i Urszuli Urbanik pt. DNO.

Instalacja jest połączeniem zmagań z rze­czywistością i pozostawieniem za sobą przeszłości, aby móc otworzyć się na nowe inspiracje. Chcąc, nomen omen, zgłębić temat, artystki przeanalizowały problem niszczącej działalności człowie­ka. Owocem tego jest seria rzeźb tworzą­cych razem projekt ,,DNO''.

Paulina pragnie połączyć rzeczywistość znad powierzchni rozciągając ją do coraz niższych poziomów pod sobą. Pełzające liny podporządkowują swój kształt otaczającej je wodzie. Ciągnięte coraz to głę­biej przez fale i prądy morskie. Tam gdzie, zaczyna się tajemnica, produkt człowieka nagle zamienia się w organiczną formę, która budzi ciekawość innych zwierząt.

Tworząc swoją serię prac Urszula inspiro­wała się gonitwą myśli, lękami, koszmara­mi, depresją. Wnioski postanowiła prze­kuć w organiczne formy. Każda z rzeźb za­chwyca swoją strukturą, organicznością i swoistym przypadkiem naśladując naturę. Przedstawienie niechcianych myśli w ten sposób pobudza wyobraźnie i zadaje pytanie: a jak wyglądają twoje myśli?

kurator: Arkadiusz Potasiński
plakat: Oskar Francuz

Pozostałe wydarzenia