Przejdź do treści

Czynnik ludzki - ekonomia sztuki w dobie SI

Fotorelacja
Opublikowano 11 cze 2024
azg
Poczta Czynnik ludzki SI dyskusja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z panelu dyskusyjnego „Czynnik ludzki - ekonomia sztuki w dobie SI", który odbył się w 25 maja 2024 r. w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki 2024 w przestrzeni wystawy Transgrafia 3.0 w Krakowie.

W dyskusji prowadzonej przez Martę  Annę Raczek-Karcz (Prezes SMTG) wzięli udział: Beata Bajno, Jerzy Irbis Gorczyca, Michał Pietrzak, Jacek Rogala, Marcin Strzelecki.

Rozmowa dotyczyła się sytuacji artystek i artystów w czasach szybkiego generowania obrazów, tekstów i dźwięków przy pomocy systemów uczenia maszynowego (potocznie nazywanych sztuczną inteligencją). Zostały poruszone m.in. tematy czy AI (SI) rzeczywiście jest takie kreatywne? Czy stanowi zagrożenie dla ludzkiej twórczości? Czy spowoduje spadek zainteresowania pracą twórczyń i twórców? A może jest ich partnerem? Czynnikiem wspomagającym? Ekonomizującym proces produkcyjny, zarówno w zakresie nakładów finansowych, jak i poświęconego na jakieś działanie czasu. Spytamy wreszcie o sposób rozumienia czynnika ludzkiego i to, w jaki sposób możemy uchwycić i opisać jego obecność w dziele? Czy jest to w ogóle możliwe? A tym samym, czy dzieło stworzone przez AI odbieramy inaczej, niż to wykreowane przez człowieka?

Pozostałe aktualności