Przejdź do treści

Transgrafia 3.0 w Krakowie

Opublikowano 22 Maj 2024
azg
Transgrafia 3.0
Data
25 Maj — 23 cze 2024
wernisaż: 25.05.2024, godz. 17.00 / dyskusja: 25.05.2024, godz. 15.00
Miejsce

Poczta Główna, ul. Wielopole 2, Kraków

W tegorocznej edycji wystawy organizowanej przez Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, która w tej edycji odbywa się pod hasłem „Komu sztuka się opłaca?, wezmą udział osoby związane z naszą uczelnią: Majka Dokudowicz & Ioannis Anastasiou, Marta Kubiak, Marta Lech i Michał Pietrzak.

Przed wernisażem odbędzie się dyskusja „Czynnik ludzki - ekonomia sztuki w dobie SI”, w której wezmą udział: Beata Bajno, Jerzy Irbis Gorczyca, Michał Pietrzak, Jacek Rogala, Marcin Strzelecki, prowadzona przez Martę Annę Raczek-Karcz.

Panel dyskusyjny dotyczyć będzie sytuacji artystek i artystów w czasach szybkiego generowania obrazów, tekstów i dźwięków przy pomocy systemów uczenia maszynowego (potocznie nazywanych sztuczną inteligencją). Zadane zostaną m.in. pytania o to, czy AI (SI) rzeczywiście jest takie kreatywne? Czy stanowi zagrożenie dla ludzkiej twórczości? Czy spowoduje spadek zainteresowania pracą twórczyń i twórców? A może jest ich partnerem? Czynnikiem wspomagającym? Ekonomizującym proces produkcyjny, zarówno w zakresie nakładów finansowych, jak i poświęconego na jakieś działanie czasu. Spytamy wreszcie o sposób rozumienia czynnika ludzkiego i to, w jaki sposób możemy uchwycić i opisać jego obecność w dziele? Czy jest to w ogóle możliwe? A tym samym, czy dzieło stworzone przez AI odbieramy inaczej, niż to wykreowane przez człowieka?

Ekspozycja Transgrafii 3.00 jest zlokalizowana w dawnym budynku Poczty Głównej znajdującym się w ścisłym centrum Krakowa. Wystawa stanie się w związku z tym bardzo czytelnym znakiem oddziaływania twórczości na społeczeństwo i to nie tylko pośród odbiorców sztuki. Sektor kultury w Polsce generuje aż 3,5 % PKB czyli „ludzie działający w kulturze wytwarzają wyższe PKB niż górnicy i rolnicy razem wzięci!”. Te dane są o tyle zaskakujące, że większość z Twórców nie ma przeświadczenia, że ich życiowa postawa i działalność w jakikolwiek sposób oddziałuje na gospodarkę. Na wystawie konkursowej pojawią się prace, które podkreślą w sposób bezprecedensowy tę wyjątkową rolę artysty. Transgraniczne pytanie „Komu sztuka się opłaca?” inicjuje najważniejsze w tym roku badania socjologiczne dotyczące wpływu sztuki na dobrostan życia społecznego. Wszyscy mamy realny wpływ na wizerunek Polski jako mecenasa sztuki, wspieramy system edukacji artystycznej, a dzięki działaniom artystycznym generujemy realny dochód PKB per capita.

Transgrafia 3.0

Kuratorka wystawy: Katarzyna Wojtyga

Artystki i artyści: Grzegorz Banaszkiewicz, Dominik Cierpiał, Majka Dokudowicz & Ioannis Anastasiou, Julia Futyma, Jan Gąsienica-Byrcyn, Justyna Grodecka, Magdalena Jagodzka, Ewa Jaworska, Michał Krawiec, Weronika Król, Marta Kubiak, Jan Kukułka, Tomasz Kwiatkowski, Marta Lech, Robert Lipka, Jacek Machowski, Małgorzata Mitka, Le Mai Nguyen-Zaniewska, Alicja i Adam Panasiewicz, Michał Pietrzak, Paulina Poczęta, Bartosz Posacki, Andrzej Rułka, Maja Stankiewicz, Magdalena Świerczek, Natalia Tarnawa, Agnieszka Urbanek, Rena Wota.

Pozostałe wydarzenia