Przejdź do treści

Craft Lab 3D

Fotorelacja
Opublikowano 05 lip 2023
im
Craft Lab 3D

Do 9 lipca zapraszamy na festiwal Gdynia Design Days, podczas którego prezentujemy efekty eksperymentalnego projektu Craft Lab 3D. Działanie realizowane było w ubiegłych miesiącach w Pracownii Innowacyjnych Procesów Projektowych w Ceramice we współpracy z firmą DPS Software, dystrybutorem skanerów Peel3. 

W projekcie wzięła udział grupa kilkunastu studentek i studentów Katedry Szkła, Katedry Ceramiki i Szkoły Doktorskiej. Każdy z uczestników dokonał wyboru jednego obiektu naturalnego pochodzenia, który stawał się tematem pracy w kolejnych miesiącach. Wybrane formy zostały poddane  analizie a następnie zdigitalizowane przy użyciu skanera peel3. W kolejnym etapie prac porównano wnioski uzyskane podczas obserwacji istniejących tworów i ich skanów - cyfrowych odpowiedników, które zyskały drugie „życie” w środowisku 3D. Po przetworzeniu obiektów zgodnie z zamysłami studentów, rozpoczęto pracę z drukiem 3D w materiałach ceramicznych. Podczas drukowania obiekty zyskały kolejne wartości wynikające ze specyfiku materiału ceramicznego i technologii.

Celem Craft Lab 3D jest zwrócenie uwagi naszej i odbiorców projektu na naturę, jako niewyczerpalne źródło inspiracji. W naturze nie ma zbędnych elementów – wszystko jest po coś, służy określonej funkcji i dąży do równowagi. Tak też, jako projektanci i artyści chcemy kreować tworzone przez nas produkty i usługi – w świadomy i zrównoważony sposób. Łącząc rzemiosło z najnowszymi technologiami poszukujemy nowych dróg działań, które służyć będą zarówno człowiekowi, jak i środowisku.

Projekt został realizowany jest przez doktorantkę Akademii – Barbarę Stelmachowską we współpracy z Renatą Bonter-Jędrzejewską  i Mateuszem Ligockim reprezentującym firmę DPS Software.

Więcej informacji na stronie

Wystaw prezentowana jest do 9 lipca w  Pomorski Park Naukowo- Technologiczny Gdynia al. Zwycięstwa 96/98

Pozostałe aktualności