Zuzanna Dyrda, Korelacje

30 sie — 13 wrz 2022

Sztuka na miejscu

ul. Łaciarska 4, Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 2 września o godz. 19:00 w galerii Sztuka na miejscu.

Na wystawie prezentowane będą najnowsze prace Zuzanny Dyrdy z serii Korelacje. Są one zwrotem w twórczości artystki, którą przez ostatnie lata zdominowała grafika eksperymentalna i działania na pograniczu różnych mediów artystycznych, w stronę klasycznej grafiki warsztatowej.
„Mokulito, czyli litografia na drewnie została tu połączona z klasycznym drzeworytem. Obie techniki pozwoliły na wydobycie unikalnego charakteru drewna. Inspirację stanowi przeżywanie rodzicielstwa, wchodzenie w rolę matki, tworzenie się nowych zależności w rodzinie związanych z przyjściem na świat dziecka. To właśnie tytułowe korelacje (łac. śr. correlation-, correlatio, od com-, „razem, łącznie”; i relation-, relatio, „związek, relacja” – współzależność, wzajemny związek) stanowią punkt wyjścia dla poszukiwań nowego języka graficznego – obrazów abstrakcyjnych i ekspresyjnych w swojej formie. Część z prac równoważna jest białym, wypukłym znakiem graficznym – napisami wykonanymi w technice drzeworytu z wykorzystaniem liter alfabetu Braille’a.” (Z. Dyrda)

Mama Tata Teo (mama)_druk mokulito (3x100x70cm)_2021

Zuzanna Dyrda jest artystką badającą granice graficznej matrycy i odbitki, możliwości ich transformacji i umieszczania na niekonwencjonalnych podłożach. Łączy klasyczną grafikę warsztatową z nowoczesnymi środkami twórczymi, takimi jak instalacja, performance i body art.

W 2011 roku ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2008 roku rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie kolejno uzyskała dyplom magisterski (2013) oraz stopień doktora (2017). Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Grafiki Artystycznej na wrocławskiej ASP.

Jest laureatką nagrody im. prof. Witolda Skulicza na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie w 2018 roku. Jej realizacje były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Norwegii, Chinach, USA, Hiszpanii, Kanadzie, Nowej Zelandii. Odbyła rezydencje artystyczne w ośrodkach: Art Print Residence w Hiszpanii (2021), Proyecto´ace w Argentynie (2021) oraz w Macushla Sanctuary Studio na Sri Lance (2022).

Mama Tata Teo (Tata)_druk mokulito (3x100x70cm)_2021
Dyrda_SZnM