Z wielkiej, nie z dużej

Opublikowano 17 lut 2022
im
Z wielkiej nie z dużej banner
17 — 27 lut 2022
Wernisaż godz. 19.00

Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Galeria Sztuki „Konduktorownia”

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 34/36
42-202 Częstochowa

Wystawa artystów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest kolejną z szerokiego cyklu prezentacji pokazujących dorobek naszego środowiska. W częstochowskiej Konduktorowni, do której mamy przyjemność powrócić po blisko czteroletniej przerwie, odbyło się już bowiem kilka wystaw pod hasłem „Wrocławska Figuracja”. Każdej z nich towarzyszyło wydawnictwo dokumentujące wydarzenie.

Obecna prezentacja wrocławskich malarzy związanych z ASP jest przeglądem w przeważającej mierze nowych dzieł. Opatrzona tytułem „Z WIELKIEJ, NIE Z DUŻEJ” wystawa ta w pierwszej chwili może kojarzyć się z zasadami pisowni dotyczącymi użycia „wielkiej, nie dużej” litery. W tym wypadku język polski jest dość elastyczny, a pojemność hasła, które stało się zaczynem do powstania wystawy, pozwala na dużą swobodę interpretacyjną. Tak wiele zależy przecież od osobistych uczuć żywionych w stosunku do osób, przedmiotów, wydarzeń, które z jakiegoś powodu mogą mieć dla kogoś większy ciężar, większą siłę oddziaływania.

Pozostajemy w sferze dobrze nam znanej - przy artystycznych opracowaniach, które powstają z wielkiej potrzeby, radości, obawy, ciekawości, przekonania, niepewności, intuicji... Opieramy się na grze słów, na skupieniu uwagi na tym, co dla nas ważne, a co - ważniejsze, co nas dopełnia, mobilizuje, ucieleśnia, staje się przypomnieniem i podkreśleniem, że istnieje jakiś szczególny czynnik, to unikalne „coś”. Może jest to zestaw cech, a może emocji, które decydują o wyjątkowości podjętego tematu.

Tytuł wystawy prowokuje do rozważań semantycznych, a nawet filozoficznych - co to właściwie oznacza, że coś jest większe niż duże? Czy myśląc o skali odwołujemy się do wielkości jakiejś idei, do znaczenia i rozumienia pojęć?

Z całą pewnością niektórym prezentowanym na wystawie artystom towarzyszyła potrzeba poszukiwania odpowiedzi na zadane przez kuratorów hasło wystawy. Zrealizowali oni prace premierowe, o sporej przestrzeni interpretacyjnej, choć pewne podpowiedzi mogą pojawić się w namalowanych obrazach i stworzonych obiektach. Inni twórcy przyjęli odmienną strategię, poszukując w swoim dorobku dzieł, które niejako wpisują się w zaproponowany temat. To równie interesujące rozwiązanie, prowokujące być może samych autorów do nieoczywistej interpretacji własnego dorobku. W efekcie powstał zestaw prac, które poprzez weryfikację przemyśleń wskażą lub może jedynie zasugerują sposoby, w jakie współcześni artyści postrzegają „wielkość”.

Wystawę cechuje szerokie spectrum stylistyk, przez co jest ona niezwykle różnorodna. Biorą w niej udział artyści będący profesorami wrocławskiej Uczelni, malarze średniego, młodego i najmłodszego pokolenia. Rożna skala dorobku artystów oraz liczba zgłoszonych do wystawy prac pozwalają mieć nadzieję, że twórczość, którą pragniemy się podzielić, pozwoli na wyodrębnienie najważniejszych nurtów w obszarze wrocławskiego malarstwa. Wystawa „Z WIELKIEJ, NIE Z DUŻEJ” ukazuje indywidualne poszukiwania, szeroki wachlarz problemów podejmowanych przez twórców; prezentuje abstrakcję i figurację, różnorakie poszukiwania formalno-strukturalne; malarstwo, ale i realizacje śmiało wykraczające poza jego tradycyjne ramy.

Warto podkreślić widoczną na wystawie trwałość zasad, konsekwencję, z jaką artyści budują swój dorobek, dbałość w pielęgnowaniu doświadczeń i przekonań, które stanowią o sile ekspresji tej wystawy. Wielkość nie zawsze sugeruje nadmiar, a bogactwo wystawy wrocławskiego malarstwa wynika z samych różnic pokoleniowych, rozmaitości podejmowanych tematów, a także, a może przede wszystkim, z różnorodności stylistycznej.

Kuratorzy: Wojciech Pukocz, Sonia Ruciak

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Marta Borgosz, Jacek Dłużewski, Malwina Gaj, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marek Jakubek, Joanna Jamrozińska, Jacek Jarczewski, Anastazja Jarodzka, Janusz Jaroszewski, Piotr Kielan, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Bogna Kozera-Radomska, Anna Maria Kramm, Marian Waldemar Kuczma, Marek Kulig, Kasper Lecnim, Paweł Lewandowski-Palle, Wojciech Lupa, Michał Marek, Janusz Merkel, Patrycja Mikołajczak,  Daria Milecka, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Jarosława Pabich- Szmyt, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz,  Sonia Ruciak, Patrycja Sap, Piotr Saul, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek,  Norman Smużniak, Anna Szewczyk, Marta Szymczakowska, Piotr Tyszkowski, Krzysztof Wałaszek, Tomasz Wiktor

Z wielkiej nie z dużej plakat

Pozostałe wydarzenia