Wyznania ciała

Sztuka na miejscu
ul. Łaciarska 4

Jesteś tam?

Czy siebie widzisz? Wiemy doskonale, że jesteś czujna, to na pewno. Przypatrujesz się każdemu centymetrowi Swojego ciała, każdej fałdzie skóry, wypukłości i wklęsłości. Twoje myśli pochłania nieustanna analiza: czy inni ludzie dostrzegają to czego nie chcesz, żeby widzieli? Czy zauważyli tego pryszcza, którego zobaczyłaś dzisiaj w lustrze? Czy to co dziś ubrałaś podkreśla za bardzo kształty, które wolałabyś ukryć?

Podczas nieustannej gonitwy myśli na temat swojego wyglądu i maratonu poprawiania niewygodnych(ale za to jakich pięknych!!!) ciuchów, proponujemy: zatrzymaj się na chwilę i spróbuj zaobserwować to jak się czujesz! Twoje ciało jest przede wszystkim po to, żeby żyć, a nie wyglądać. Zdaję sobie sprawę, że nauczono Cię inaczej. Od dziecka komentuje się twój strój, to co robisz z włosami, makijażem, co powinnaś a czego nie powinnaś pokazywać oraz to czy przytyłaś lub schudłaś. Twoja złość, smutek, lęk zostały zepchnięte na bok a szczęście majaczy gdzieś na horyzoncie przyszłości, niczym plany na temat diety, które mają sprawić, że w końcu będziesz czuć się dobrze sama ze sobą. W nieustannym pędzie i wirze niekończących się obowiązków, nie słuchasz oznak zmęczenia, nadmiernego stresu czy irytacji, które niezauważone skutecznie mogą popsuć nie tylko Twoje zdrowie ale też relacje z innymi ludźmi.

Co powiedziałby Twój organizm? Czy wiesz kiedy mu dobrze a kiedy źle? To on daje Ci zmysły, a dzięki nim doświadczasz przestrzeń, w której się znajdujesz. Wysyła komunikaty pozwalając Ci rozpoznawać i przeżywać emocje - zauważ je. Dzięki niemu realizujesz pasję, spełniasz marzenia, doznajesz bliskości. Wystawa “Wyznania ciała” zaprasza do przekierowania uwagi na miękkie i zmysłowe aspekty jego obecności. Malarki poprzez swoje prace zachęcają do obserwacji siebie, przywrócenia mu podmiotowości, zauważenia i akceptacji jego w całości. Zapraszamy do zatopienia się w czułych opowieściach i rozważaniach o języku ciała.

Kuratorka: dr Sonia Ruciak

Artystki: Klara Tomczak, Maja Wilman, Oliwia Choroś

Prelekcje:
12.03 godz. 19.00 Martyna Sajdutka - psycholożka, prelekcja nt. postrzegania ciała przez kobiety

14.03 godz. 15.00 Melania Czapla i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Wrocław, prelekcja nt. zdrowia reprodukcyjnego kobiet

Maja Wilman

Studiuję malarstwo na III roku w Akademii Sztuk Pięknych im E.Gepperta we Wrocławiu. W malarstwie poruszam tematy, które pochłaniają mnie na co dzień, szczególnie te skupiające się na zagadnieniu mojej własnej tożsamości i doświadczenia bycia kobietą, córką, siostrą. Odwołuję się do dzieciństwa, tych wczesnych lat, które mnie ukształtowały, warunkują to jak się zachowuję teraz.

Klara Tomczak

Jestem studentką III roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W moich pracach poruszam temat kobiecości i cielesności. Szczególną uwagę poświęcam tym przestrzeniom, które są niechciane, niewygodne, zakrywane, by nadać im nową jakość i ukazać je jako te, które mają wartość przez swoją “niedoskonałość”

Oliwia Choroś

Jestem studentką III roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, obecnie na wymianie międzyuczelnianej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Moje malarstwo pokazuje ciało takim jakie jest. Piękne, brudne, seksowne, śmieszne. Uwypuklam relację z własną cielesnością. Mówię o szacunku i pięknie. Będąc ofiarą – jak większość z nas – obsesji piękna, obnażam brak akceptacji własnego ciała. Ten terapeutyczny proces bywa bolesny, ale pragnę pokazywać, że ciało ma wiele twarzy.

wyznania ciała

Pozostałe wydarzenia