Przejdź do treści

Widmo Antropocenu

Opublikowano 17 Maj 2023
and
Data
20 Maj 2023
Otwarcie wystawy:  Noc Muzeów 20.05.2023, godz. 17:00
Miejsce

Galeria Browar Mieszczański

Hubska 44-47
Wrocław

Już w najbliższą sobotę, 20 maja w Noc Muzeów zapraszamy na wernisaż wystawy Widmo Antropocenu do Browaru Mieszczańskiego.

Antropocen określany jest jako epoka efektów domina, punktów przełomowych i nieodwracalnych strat (E. Bińczyk), powoli wrasta w naszą świadomość stając się niepokojącą widmową obecnością.

Widmo antropocenu zdaje się skazywać ludzkość na niechybną katastrofę, nie jest w stanie jednak rozproszyć marazmu refleksji klimatycznej i środowiskowej. Pojawia się też przeciwny biegun myślenia, który nakłania do „unikania ponurej dystopii bez alternatyw” (E. Domańska), co oznaczałoby przewidywanie tego co niewyobrażalne. Timothy Morton proponuje myślenie niejako „z wnętrza katastrofy”, ze świadomością że żyjemy w społeczeństwie ryzyka (U. Beck), w świecie zdominowanym przez nie dające się przewidzieć konsekwencje naszych działań.

Artyści i artystki prezentujący swoje prace na wystawie Widmo Antropocenu starali się uchwycić złożoność i znaczenie tej skomplikowanej epoki.

Widmo Antropocenu - plakat do wystawy

Artyści/artystki:
Paweł Baśnik, Olaf Brzeski, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Marcin Derda, Zofia Hronowska & Wojciech Siwik, Łukasz Huculak, Julia Krzywińska, 
Tomasz Kulka, Irmina Rusicka & Kasper Lecnim, Urszula Urbanik.

Zespół kuratorski: Anna Bujak, Marcin Derda
Projekt plakatu: Piotr Olejarz

Pozostałe wydarzenia