Przejdź do treści

Usiądź w NFM - sztuka projektowania siedzisk (REZONANSE SZTUKI XIII)

Opublikowano 14 kwi 2023
azg
Usiądź w NFM
Data
28 kwi — 24 cze 2023
wernisaż odbędzie się 28 kwietnia 2023, godz. 17.30
Miejsce

foyer NFM

plac Wolności 1
Wrocław

Zapraszamy na wystawę wzornictwa prezentującą siedziska powstałe w efekcie pracy studyjnej studentów, wykładowców i uznanych absolwentów polskich uczelni artystycznych.

Wydarzenie realizowane jest pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP w ramach trzynastej edycji Rezonansów Sztuki, cyklu wystaw współorganizowanego z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia 2023 o godz. 17.30, w foyer NFM. 

W dniu wernisażu w Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu odbędzie się sympozjum Horyzonty meblarstwa, którego celem będzie omówienie aspektów metodologii i dydaktyki wzornictwa, współpracy z przemysłem oraz nowych środków wyrazu i technologii w projektowaniu mebli. 

Kuratorzy: Magdalena Kasprzyca, Szymon Hanczar
Kurator cyklu Rezonanse Sztuki: Piotr Kielan

Usiądź w NFM

Trzynasta edycja wydarzenia kulturalnego "Rezonanse Sztuki" odbędzie się – jak zwykle – w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki, uważanego za perłę wrocławskiej architektury w dniach 28.04-24.06.2023 rW trakcie dwunastu minionych odsłon, zaprezentowano setki dzieł znamienitych twórców sztuk wizualnych. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu już od siedmiu lat bierze czynny udział w organizacji tej inicjatywy.

Nachodzące wydarzenie, organizowane pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP jest wyjątkowe z tego względu, że po raz pierwszy zaprezentuje obiekty codziennego użytku, do jakich należą meble. "Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk" to tytuł wystawy, na której zobaczymy obiekty, będące efektem pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a poza wrocławską reprezentacją, na wystawie zobaczymy siedziska autorów z innych Akademie Sztuk Pięknych (Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Gdańsk). 

Krzesło, fotel, taboret czy inne siedzisko służą człowiekowi nieustannie od tysięcy lat. Niegdyś przybierana przez nie forma świadczyła o statusie społecznym danego użytkownika. Dziś większy wpływ leży po stronie funkcji, jaką obiekt ten ma pełnić w przestrzeni – nie tylko domowej, ale i publicznej. Ponadto, siedziska nadal bywają wyrazem zasobności portfela ich właścicieli. Nie zmienia to faktu, że pozostają meblami wszechobecnymi, na tyle, że stają się bohaterami drugiego planu, często przezroczystymi i umykającymi nieco naszej uwadze. To właśnie tę uwagę organizatorzy wystawy pragną na nich ponownie skupić.. 

Można by uznać, że w temacie siedzisk projektanci powiedzieli już wszystko. Ilość modeli, jakie powstały przez setki lat jest ograniczona, części składowe obligatoryjne, a wymiary podlegające nauce o ergonomii. Mimo to wciąż powstają nowe egzemplarze: choć często nadal mające tylko cztery nogi i oparcie, to jednak zdają się inne niż wszystkie poprzednie. Nowe technologie podsuwają ich projektantom innowacyjne materiały, nowe metody wytwórcze, kuszące osiągnięciem dobrych efektów, po które projektanci z entuzjazmem sięgają.   

Celem wystawy jest ukazanie egalitaryzmu sztuk projektowych, a także mnogości kierunków, w jakich można rozwijać pewne projektowe ambicje. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace studentów, jak i profesorów. Obok siebie staną obiekty unikatowe, będące manifestami idei, wystudiowane jednostkowe prototypy oraz meble pochodzące z seryjnej produkcji przemysłowej. Zobaczymy przedmioty wykonane w tradycyjnych technologiach meblarskich – jak drewno, metal czy przedmioty tapicerowane. Uczestnicząc w wystawie będzie można przyjrzeć się przełomowym próbom materiałowym, stworzonym w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale również hybrydom łączącym stare z nowym. Wszystkie one bez wyjątku są wyrazem nieposkromionej chęci tworzenia, pragnieniem ingerowania w otaczający nas świat – dokładnie po to, by stał się miejscem zdrowszym, wygodniejszym i piękniejszym pod względem estetyki.

Zapraszamy do tego doświadczania. Usiądź w NFM. 

Pozostałe wydarzenia